Zoran Milanović održao prvi predsjednički govor: ‘Hrvatska treba svakog čovjeka, ovo je kuća svih nas’

Idi na originalni članak
Foto: Pixsell

Pred 39 uzvanika novi predsjednik Republike Hrvatske preuzeo je dužnost

Oglas

Predsjednik Zoran Milanović i službeno je preuzeo mandat koji mu je predala prethodnica Kolinda Grabar-Kitarović. Iako se inauguracijom udaljio od tradicije, nekim detaljima ostao je vjeran. Među ostalima, riječ je i o – predsjedničkom govoru.

Više u VIDEOPRILOGU:

Iako najavljen kao govor “iz glave”, Milanović ga je ipak napisao kako ništa ne bi izostavio. Stao je pred okupljene, ali neposredno i pred sve građane Republike Hrvatske, te im se obratio.

“Prije svega, zahvala onima koji su ovaj posao obnašali prije mene, predsjedniku Tuđmanu kojeg nisam poznavao, predsjedniku Mesiću, Josipoviću i Grabar-Kitarović, koji su svi u svom vremenu i danim okolnostima dali maksimum od sebe, svatko na svoj način, sa zajedničkim nazivnikom – dobrom vjerom”, započeo je pa nastavio:

Photo: Damir Sencar/HINA/POOL/PIXSELL

“Jedan od vodećih mislilaca današnjice, po mom mišljenju, ovih dana je rekao, da se budućnost prave zapadne liberalne demokracije može osigurati samo ako se istinu očuva neovisnom od želja većine birača, kao i želju većine birača neovisnu od istine. To na prvi pogled zvuči zbunjujuće, ali izbori nisu metoda za pronalaženje apsolutne istine.”

Objasnio je što to znači:

“Izbori su metoda za pronalazak mirnog kompromisa između brojnih želja različitih ljudi. Većina, primjerice, može izglasati da ne postoji problem klimatskih promjena, ali to ne znači da taj problem ne postoji, da nije istina.

Kako održati razdvojenima istinu i želju? Pogotovo danas kad tehnologija neviđeno olakšava manipulaciju ljudskom željom… Postoji jedan put, puna podrška vlasti, neovisnosti sudstva i medija, to je najčvršća brana tiraniji. Znanstvena zajednica, sudstvo i mediji moraju neprestano raditi na borbi protiv nepoštenja i korupcije u vlastitim redovima.

Smatram da su zaštita i promicanje neovisnosti sudstva, medija i znanosti najvažniji sadržaji načelne ustavne formulacije o odgovornosti predsjednika republike za stabilnost državne vlasti. Kad je riječ o izravnoj nadležnosti, ne kanim biti korektivni faktor, već konstruktivni”, ističe novi predsjednik pa nastavlja:

Zamolio je okupljene, ali i sve građane koji ga slušaju za razumijevanje oko jednog detalja.

“Molim vas unaprijed zrno razumijevanja za buduće pogreške, a bit će ih. Neće imati namjeru nekoga povrijediti ili poniziti, nikada takve nisu ni bile. Barem tako mislim. Učinit ću sve što mogu da iz tog zrna povjerenja izraste mandat od koristi modernoj Hrvatskoj i svim građanima. Pritom ne pristajem na to da je greška ili velika nesreća kad se razilazimo u mišljenjima i stavovima. Greška je kad kod razilaženja u stavovima dovodimo u sumnju motive za djelovanje. Svakog dana borit ću se da tu lošu praksu, gdje se ljudima osporava patriotizam i dobre namjere, prokazujem, jer nas ta praksa prati već 30 godina. Učinit ću sve da to prestane. Jer, patriotizam je stalno i uporno nastojanje na afirmaciji onih aspekata državnosti koji su naše društvo i naše živote učinili i čine boljima, slobodnijima, sadržajnijima i nadahnutijima. Što bude nijansiraniji taj spektar privrženosti Hrvatskoj, to će naša zemlja biti sretnije mjesto za život. Patriotizam podrazumijeva neizbrisivo sjećanje na sve koji su patili i izgubili život u Domovinskom ratu, ali i onom prošlom, u antifašističkoj borbi.”

“Hrvatska je dovoljno zrela, imućna i iskusna”

Naglasio je još jednom da su ratovi gotovi i da ih treba ostaviti u prošlosti.

“Ratovi su gotovi, danas je naša odgovornost učiniti da se nijedan građanin ne osjeća isključenim ili diskriminiran jer je drukčiji ili drukčija. Naša budućnost ovisi o kvaliteti školovanja u vjeri da je znanje ključ uspješnijeg života. Hrvatska je dovoljno zrela, imućna i iskusna da može kvalitetno obrazovanje na svim razinama učiniti dostupnim svim ljudima. Naša budućnost ovisi i kako ćemo se odnositi prema vlastitoj kulturi. Kultura je otvorenost svijetu, ali i jedan od plemenitijih nastojanja socijalne isključivosti naših ljudi.”

Photo: Damir Sencar/HINA/POOL/PIXSELL

“Našu republiku ne čine i nikad je neće činiti samo visokoobrazovani, samo kompetitivni, poduzetni, znanstveno, umjetnički ili sportski nadareni. Hrvatska je jednako domovina nekvalificiranom radniku kao i uglednom akademiku, ona jednako pripada prezaposlenom tokaru ili programeru, potplaćenoj blagajnici ili bogatom menadžeru. Osnaživanje solidarnosti u društvu, poštenija preraspodjela bogatstva i borba protiv pohlepe, glavni su elementi borbe protiv nejednakosti. Naša republika treba svakog čovjeka i svaki čovjek mora dobiti priliku da živi od svoga poštenog rada. Ovo je kuća svih nas, za generacije koje dolaze i za one koji će se vratiti. Živjela Republika Hrvatska!”

Exit mobile version