Riječki gradonačelnik Vojko Obersnel danas je u svom uredu ugostio poznatu katalonsku benediktinsku časnu sestru Teresu Forcades. Teresa Forcades jučer je govorila u prepunom riječkom Art kinu Croatia, pa je ovo bila prilika da gradonačelnik i njegova gošća porazgovaraju o suradnji Rijeke i Barcelone, ali i o socijalnoj pravednosti u modernoj Europi što je tema o kojoj ova karizmatična „sestra-ljevičarka“ najčešće i propovijeda, na užas konzervativnijih crkvenih dužnosnika, ali i konzervativaca i desničara uopće.
Teresa Forcades, benediktinska časna sestra iz Barcelone, je doktorica medicine i magistrica teologije sa Sveučilišta Harvard. Ujedno je i društvena aktivistica, žestoka kritičarka kapitalizma, gorljiva feministica i borkinja za otcjepljenje Katalonije, a najčešće ju nazivaju „jednom od ikona nove europske ljevice“. Sinoć u Rijeci održala je predavanje “Socijalna pravednost i kršćanstvo u Europi danas”.
Sinoćnje gostovanje Terese Forcades u riječkom Art kinu Croatia bilo je posljednje u nizu događanja pokrenutih na Filozofskom fakultetu u Rijeci pod zajedničkim nazivnikom Religija i javnost, kojima se propitivao odnos kršćanstva i društvenih pitanja, od nacionalizma, homoseksualnosti i pobačaja do vjerskog i sekularnog ekstremizma i socijalnih pitanja.
Bilo je to drugo gostovanje ove poznate bendiktinke u Hrvatskoj, nakon prošlogodišnjeg na Festivalu alternative i ljevice (FALIŠ) u Šibeniku, kojeg su ovdašnje crkvene strukture otvorene kritizirale, jer Teresa Forcades ne libi se propitivati kršćanstvo i socijalna pitanja niti kritizirati ulogu žena u Katoličkoj crkvi.
Katoličke crkve u Hrvatskoj dotakla se sinoć prije predavanja, odgovarajući novinarima na pitanja, i rekla da je upoznata s povijesti Crkve u Hrvatskoj, da je u komunizmu spriječavano ispovijedanje vjere i da je Crkva pružala otpor, pa iznijela mišljenje da je u novije vrijeme Crkva postala konzervativnija i da bi morala osuvremeniti dijalog.
U svom predavanju ponovila je i riječi poglavara Katoličke crkve pape Franje koji je rekao da kapitalizam ubija, pa zaključila da je kapitalizam u suprotnosti s demokracijom jer povećava nejednakost s obzirom da sve manje bogatih posjeduje sve veći udjel svjetskog bogatsva.
Rekla je kako u kapitalizmu zapravo predvladava privid slobode, da on stvara socijalnu isključivost, jer da je usmjeren na stvaranje maksimalnog profita, a da u osnovi tog načela nema pravednosti.
Sestra Tereza zaključila je i kako vjeruje da je svako ljudsko biće stvoreno da bude sposobno živjeti u slobodi i ljubavi, te da to podrazumijeva i sposobnost da se zajednički stvori alternativa postojećem sustavu.
Svojim predavanjima inače je stekla ogromne simpatije javnosti, ponajviše zastupanjem korjenitih promjena današnjeg sustava, ali nenasilnim putem. S obzirom da uz teologiju ima i doktorat iz javnog zdravstva, velika je kritičarka zdravstvenog sustava koji farmaceutskim kompanijama jamči enormnu zaradu počesto na račun zdravlja građana.