Vrijeme je branja šparoga, mnogi proljetne dane rado provode u prirodi, u potrazi za ovom samoniklom biljkom. No, šproge rastu na mjestima na kojima susreti sa zmijama nisu rijetkost. Posljednji slučaj u Suhovarama kod Zadra, kada je ženu ugrizao poskok dok je brala šparoge, upozorenje je svima. Srećom, žena je vrlo brzo primila protuotrov u zadarskoj bolnici. No, pitanje je ima li ga dovoljno i moramo li, uz strah od ugriza zmija, brinuti hoće li nas, u slučaju ugiza, zapasti doza protuotrova. Naime, serum protiv zmijskog otrova postao je rijetkost u našim zdravstvenim ustanovama. Više se ne proizvodi u Hrvatskoj, a protuotrov koji naručujemo iz Europske unije znatno je skuplji, oko 500 eura po dozi, teže ga je nabaviti i kvalitetom zaostaje za serumom koji je proizvodio Imunološki zavod.
Prošloga su ljeta u KBC-u Rijeka bile osigurane tek dvije doze antiviperin seruma, uz objašnjenje da dobavljači imaju još nekoliko doza. Koliko smo uopće spremni za ovakve situacije, pred nama je i turistička sezona, a uz zmije otrovnice, obično u lipnju, prijetnja postaju i crne udovice. U Hrvatskoj obitavaju tri otrovnice – poskok, riđovka i planinski žutokrug. I dok čekamo odgovor iz riječkoga KBC-a o broju raspoloživih doza protuotrova, valja znati da je povećana pažnja ipak najbolji serum protiv zmijskog ugriza. Zmije napadaju čovjeka iz straha ili ako nagazite na njih. Izbjegavajte visoku travu, osobito ako se neprikladno obučeni, držite se postojećih staza, ne zavlačite ruku u grm ili iza kamena, a posebno budite oprezni prilikom penjanja po stijenama.
Ako dođe do ugriza, najvažnije je ne paničariti, preporuča se mirovanje, jer se kretanjem ubrzava cirkulaciju krvi i kolanje otrova tijelom. Nužan je hitan prijevoz ugrižene osobe do bolnice. Ne preopruča se zarezivanje rane, isisavanje otrova ili pak stavljanje leda na mjesto ugriza.
Autor: Rijecan.in – Elena Čuljat