KAKO JE ‘OPRALA’ VLADU! ‘Ne dam da nas deru kako bi se osnivali uhljebistički resori! Moj stan ne može biti predmet opetovanog oporezivanja! Dosta!’

Idi na originalni članak

‘Da imamo kao građani ikakve koristi od poreza nitko se ne bi bunio. Ali da nas deru da bi se osnivale uhljebničke agencije i resori, da dobivaju ministri i zamjenici zamjeničkih zamjenika punu plaću godinu dana nakon prestanka radnog odnosa? NE DAM!’, napisala je Dubrovkinja

Oglas

Najava oko uvođenja poreza na nekretnine izazvala je revolt građana kojeg iskazuju i putem društvenih mreža. Tako na Facebook stranici Vlade ostavljaju komentare u kojima negoduju zbog novog zakona, a posebnu pažnju je izazvao komentar kojeg je ostavila jedna Dubrovkinja, a koja je za svoju objavu ‘pobrala’ oko 11 tisuća ‘lajkova’.

Njenu objavu prenosimo u cijelosti:

Draga Vlado, prva ću izaći na prosvjed protiv poreza na nekretnine, krv i znoj sam prolila da kupim stan, naplaćala se tisuće kuna inih nameta i troškova, plus ću banci još jedan stan pokloniti do kraja kredita, uz naravno samo 4,99% kamate. NE DAM! Udarite poreze na luksuz, na vile i vikendice i na one koji imaju 6 nekretnina, a moju jedinu nećete. Time sam osigurala krov nad glavom svom djetetu i svojoj obitelji, i sutra da me istjerate iz nečega što sam preplatila 3 puta minimalno i da mi dižu porez u vrijednosti nekretnine – gdje se jedan Zagreb i Slavonija ne mogu mjeriti sa Dubrovnikom? NE DAM! Ne zaboravite da što god kupimo za kuću, 25% ode državi. Da imamo kao građani ikakve koristi od poreza nitko se ne bi bunio. Ali da nas deru da bi se osnivale uhljebničke agencije i resori, da dobivaju ministri i zamjenici zamjeničkih zamjenika punu plaću godinu dana nakon prestanka radnog odnosa? NE DAM! Ako postajem podstanar državi, onda nek država preuzme moj kredit, a ja ću rado plaćati porez! MOJA jedina nekretnina, MOJ stan, ne može biti predmet opetovanog oporezivanja. DOSTA!

Na peticiji protiv poreza na nekretnine do sada više od 115.000 potpisa!

Udruga poreznih obveznika „Lipa“ pokrenula je peticiju protiv poreza na nekretnine, koju je do ponedjeljka poslijepodne potpisalo više od 115 tisuća građana. Smatra da je porez nepravedan jer će pogoditi najšire slojeve stanovništva. Nemogućnost plaćanja novih troškova izbacit će na tržište brojne nekretnine, što će za posljedicu imati pad vrijednosti nekretnina i ukupnog bogatstva građana, ističu.

Upozoravaju da porez na nekretnine uzrokuje dvostruko oporezivanje dohotka građana, jer su već oporezovani u trenutku ulaganja u kupnju, gradnju i održavanje nekretnine, ponajviše kroz PDV.

Isitču da je porezna presija u Hrvatskoj velika i pozivaju Vladu da odustane od uvođenja tog poreza i okrene se nastavku porezne reforme s ciljem smanjenja poreznog opterećenja građana.

Načelnik Općine Tisno i SDP-ov saborski zastupnik Ivan Klarin priopćio je da je u ponedjeljak, 7. kolovoza, ministru financija Zdravku Mariću uputio prijedlog za izmjene Zakona o lokalnim porezima, tako da se novim člankom lokalnim jedinicama da mogućnost odabira hoće li uvesti porez na nekretnine ili i dalje primjenjivati postojeće odredbe koje se odnose na naplatu komunalne naknade i poreza na kuće za odmor.

Općine i gradovi dužni su novi zakon uvesti do 1. siječnja 2018. godine.

“Moja inicijativa ide u smjeru da se zakon o lokalnim porezima izmjeni u dijelu koji se odnosi na porez na nekretnine na način da se unese novi članak koji će predstavničkim tijelima jedinica lokalne samouprave dati mogućnost odabira uvođenja poreza na nekretnine ili primjenu postojećih odredbi koje se odnose na naplatu komunalne naknade i poreza na kuće za odmor,” izvijestio je Klarin.

Klarin traži da se taj prijedlog uvrsti na dnevni red prve slijedeće sjednice Sabora. Saborski zastupnik ističe kako smatra da zakon nije pravedan.

U povodu prigovora na uvođenje poreza na nekretnine, te potpisivanja peticije protiv toga poreza, ministar financija Zdravko Marić u subotu je ponovio da su Zakonom o lokalnim porezima, donesenim krajem prošle godine u okviru porezne reforme, ukinute komunalna naknada, spomenička renta i porez na kuće za odmor i da su ta tri nameta objedinjena u porezu na nekretnine.

Rekao je da će se taj porez vrlo slično računati kao i sada, s tim da će se dodati dva nova kriterija, prema godini izgradnje i stanju nekretnine.

 

Vijesti.hr

Exit mobile version