'TO SU KEMIJSKI PROCESI'

Video |Kolike su šanse da dobijete na lutriji, a kolike da vas pogodi grom? ‘Ni jedan euro nije malo’

Idi na originalni članak

Prije 10-ak dana milijun eura osvojio je netko tko je listić lutrije kupio u Zagrebu, danas stiže vijest da je jedan drugi sretnik pokupio svojih pola milijuna eura

Oglas

Trideset godina uplaćivao je istu kombinaciju i napokon se isplatilo. Novopečenom milijunašu iz Zagreba sedam sretnih brojeva donijelo je milijun i sto tisuća eura. U potpunom šoku javio se u poslovnicu uz tradicionalnu želju svih osvajača…

“Većinom uopće ne žele da se zna da su dobili, idu dizati novce gore u sjedište i mislim da je taj strah da ih ne bi prepoznali”, kaže Anda, djelatnica Hrvatske lutrije.

Prije nekoliko tjedana u Zagrebu je osvojen i Joker od 440 tisuća eura. Za strastvene igrače velik je to poticaj pred rekordno izvlačenje dobitka od 120 milijuna eura. A što bi to s njim napravili – već znaju.

“Joj, bogami da, tak jednu malu kućicu na moru, bilo bi zgodno”, kaže Milan iz Zagreba. “Dao bi gore u Nazorovu ulicu za djecu ostavljenu, najviše. Pomogao bi”, rekao je Mišo.

Najveći iznos u Hrvatskoj povijesti osvojen je 2014. kada je Zagrepčanka na lutriji uzela 17 i pol milijuna eura. Iste godine sretna sedmica igraču je donijela 10 i pol milijuna eura, a 2017. anonimni online igrač postao bogatiji za 5,7 milijuna

Iako se od iznosa lako zavrti u glavi, igranje lota s ekonomsko-matematičke strane nije isplativo. BBC je izračunao kako je šansa da osvojite jackpot jedan prema 95 milijuna odnosno 0,000001 posto. Mnogo je izglednije da poginete od udara groma, za što imate 0,00003 posto šanse. Premda se radi o manjim ulozima, analitičari kažu da ima boljih načina za ulaganje novca.

“Ni jedan euro nije malo. Vi ako se opredijelite za štednju i nakon toga za investiciju to je neusporedivo produktivnije i društveno korisnije nego li igre na sreću”, kaže Damir Novotny, ekonomski analitičar.

Ali klasično ulaganje ne omogućava taj udar adrenalina zbog kojeg većina i igra loto i slične igre.

“To su kemijski procesi, konkretno pričamo o lučenju dopamina koji se najčešće luči puno više u situacijama kada iščekujemo nešto, anticipiramo, nego kad se desi konkretna nagrada”, objašnjava psihologinja Sandra Đurijanček.

Ali za neke se ta rijetka nagrada pretvori u prokletstvo. Brojni su primjeri osvajača višemilijunskih iznosa koji su unutar par godina spiskali sav dobitak. Zanimljivo: prema Andinom iskustvu, oni koji su za hrvatske prilike osvojili veće iznose u njenoj poslovnici, nisu bili široke ruke.

“Netko ostavi nešto, netko ne. Većinom ostave ljudi koji manje dobiju”, kaže Anda, prenosi Danas.hr.

Exit mobile version