I DALJE - LINEARNO

50 NOVIH: Još dvije osobe preminule, u Hrvatskoj 1791 osoba oboljela od koronavirusa

Idi na originalni članak
Foto: HINA/ POOL/ Edvard SUSAK

Hrvatska i dalje vodi bitku s koronavirusom, a javnost sve više zanima kako će izgledati popuštanje mjera opreza

Oglas

Trenutno je 1791 zaraženih, od toga broja 50 je novozaraženih unutar 24 sata, a preminule su još dvije osobe, dakle ukupno njih 35. Oporavljenih je dosad 529. Na respiratoru je 31 pacijent, a dosad je obavljeno ukupno 20.158 testiranja, objavio je ministar zdravstva Vili Beroš na redovnoj dnevnoj konferenciji za medije Nacionalnoga stožera civilne zaštite u Zagrebu.

“U Duborovniku je preminula ženska osoba stara 74 godine, a u Zagrebu u Klinici za infektivne bolesti muška osoba stara 78 godina. Obje osobe su imale značajni komorbiditet i teške kronične bolesti”, kazao je Beroš.

Ministar Beroš je podsjetio da su smrti češće kod kroničnih bolesnika: ”Kada osoba ima kroničnu bolest, onda je povod koronavirus i osoba je umrla s koronavirusom. Ako osoba nije imala kroničnih stanja, onda je umrla od koronavirusa”.

Ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Vesna Bedeković ponukana novinarskim pitanjem osvrnula se na novi proboj koronavirusa u privatnom domu za starije u Zagrebu. Istaknula je da su posjeti domovima za starije zabranjeni još krajem veljače: “Ministarstvo je poduzelo mjere za sve korisnike socijalnih usluga u Zagrebu. Što se tiče zaštitne opreme za sve ustanove u sustavu, jasno je da se s koronavirusom borimo već 50 dana. Svaki sustav je pristupio nabavi zaštitne opreme što je ranije mogao. Zašto to Zagreb nije napravio za privatne domove, ja ne znam”.

I dalje, međutim, nije poznato kada će biti gotov nalaz inspekcije za slučaj doma u Splitu. Bedeković je samo rekla da su inspekcije Ministarstva tamo bile u petak i dodala da se ”analizira dokumentaciju i izrađuje izvješće koje će biti gotovo u što skorije vrijeme”.

I Beroš je podsjetio da je inspekcija njegova Ministarstva bila u domu u Splitu i da je rok za izvješće sredinom sljedećeg tjedna.

Jedno od pitanja koje se postavlja oko domova jest i pitanje zaštitne opreme te njezina korištenja, a ravnatelj Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) Krunoslav Capak istaknuo je da je održana edukacija za korištenje zaštitne opreme. Međutim, ne zna je li to slučaj za privatne domove, a upitan zna li koliko su dugo štićenici privatnog doma imali simptome, ustvrdio je da osim tri prvozaražene osobe, ostali zaraženi nemaju simptome: “Na prvu dojavu na teren su izašla četiri epidemiologa i situacija je pod kontrolom”.

Ipak, zasad se ne zna kako je virus ušao u dom. “Nemamo nikakvih indicija. Bitno je da su svi štićenici zbrinuti, pronađeni su rezervni djelatnici i sve funkcionira”, kazao je Capak i odbacio moguću odgovornost sustava: ”Nikako sustav nije zakazao nego je odradio sve što je trebalo napraviti. Svi oboljeli su u bolnici, ostali su svi dobro. Nisu zaraženi djelatnici koji su komunicirali s ostalim dijelovima doma”.

Beroš je ranije danas na sjednici Vlade izvijestio javnost da je porast broja oboljelih od koronavirusa u Hrvatskoj i dalje linearan te je građane pozvao da se ne opterećuju datumom ukidanjem mjera ograničavanja kretanja i rada, kao i da prihvate da život nije stao nego se promijenio.

 

Exit mobile version