EUROPA PADA NA SOLIDARNOSTI

VIDEO Srećko Horvat: ‘Ova recesija bi mogla biti gora od one 1929., a poslije nje znamo što se rodilo’

Idi na originalni članak
Foto: Facebook/Pixsell

Hrvatska bi, kao predsjedavajuća mogla i morala odigrati veću ulogu, smatra Horvat

Oglas

O Europskoj uniji i svijetu za vrijeme i nakon pandemije koronavirusa za RTL Direkt govorio je Srećko Horvat, filozof i suosnivač pokreta Demokracija u Europi 2025, koji je pandemiju dočekao u Beču.

“Odgovor EU na ovu krizu nažalost nije nezapamćen, ovakvom odgovoru svjedočili smo kod tzv. grčke krize. Trenutno su u krizi Italija, Španjolska, čitava EU i mislim da Angela Merkel zajedno s Nizozemskom, Finskom i Austirjom, kada se protive koronaobveznicma, da zapravo kucaju posljednji čavao u lijes eurozone. Radi se o čitavoj budućnosti EU”, upozorava Horvat.

Italija zahtijeva euroobveznice, drugi ne daju. Je li moguć kompromis? “Treba vidjeti, nezgodno je davati ikakve prognoze jer se eurogrupa upravo sastaje. Trenutačno neraspoloženje i neotvorenost vodstva izuzetno je opasan odgovor na trenutnu krizu. Virus je potpuno blokirao ekonomski život, Svjetska zdravstvena organizacija rekla je da možemo očekivati pad svjetske trgovine od 32 posto i dublju recesiju od one 1929., a znamo što je posle nje došlo: Hitler, rat i konclogori. Odgovor EU mislim da vodi u još dubulju krizu. Mislim da je riječ o političarima. Prije svega onima iz Njemačke, Nizozemske, Austrije i Finske, kojima je puno važnija interna politika od budućnosti EU, važnije im je da zadrže vlastite pozicije, a ne što će biti sa samom Europom i zemljama poput Hrvatske”, upozorava Horvat.

Kuga je ubila feudalizam, a koronavirus?

Hrvatska trenutno predsjeda Unijom, mala je zemlja, no može li u ovom slučaju odigrati veću ulogu? “Ne samo da može, nego i mora”, smatra Horvat.

“Mislim da bi premijer Plenković trebao inzistirati na euroobveznicama. Trebao bi razgovarati s Merkel, dosta su dosad razgovarali, dolazila je ona u Zagreb dati mu političku potporu. Nažalost, možda on sad daje Merkel potporu u njenoj političkoj kampanji. Hrvatska je u vrsti unakrsne vatre jačih zemalja eurozone, no Hrvatska bi trebala imati moralnu obvezu, prema vlastitom narodu, da se zalaže za euroobveznice”, rekao je.

S obzirom na ponašanje nekih drugih zemalja, ova kriza prilika je za EU da preuzme vodstvo globalnog lidera. “Ova kriza je golema geopolitička transformacija. Kina ima sve veći značaj. SAD se zbog gluposti vođa poput Trumpa urušava u samog sebe, vidjeli smo što se događa Velikoj Britaniji i Borisu Johnsonu, koji se na početku također smijao virusu”, kaže Horvat.

Kakav će biti svijet nakon pandemije koronavirusa, pitanje je svih pitanja.

“Bolji i pravedniji svijet nije utopija. Solidarnost nije utopija, ono što je Hrvatska pokazala je da ljudi pokazuju solidarnost, da se pridržavaju mjera. Kao što je kuga proizvela pad feudalizma, mislim da se ovdje radi o procesima zbog kojih bi za 10, 20 godina mogao nestati ova varijanta kapitalizma koja ne mari za siromašne, za zemlje s periferije, za one koji su sada na prvoj crti obrane od virusa”, zaključio je Horvat.

Exit mobile version