LALOVAC VS. BANKE Ako se ne pronađu rješenja za problem „švicarca“, tečaj ostaje zamrznut

Idi na originalni članak
Foto: hrt.hr

Ministar financija Boris Lalovac izjavio je da će se, ako se ne pronađu konkretna rješenja u pregovorima s bankarima, nastaviti sa zamrzavanjem tečaja švicaraca, a osvrnuvši se na grčku krizu, izrazio je uvjerenje da se takav scenarij neće dogoditi u Hrvatskoj.

Oglas

“Bankari moraju biti svjesni da moraju platiti za taj dio prošlosti kada su odobravali kredite. Ti modeli rizika nisu bili dobro uspostavljeni, a oni su dužni upravljati rizicima, ne građani”, rekao je Lalovac u intervjuu za subotnji broj Jutarnjeg lista. Dodao je da se sada samo traži način da im taj trošak, kako bi se ublažili njihovi gubici, ne padne u jednoj, nego rasporedi na više godina.

Ocijenio je kako bi bilo fer za one koji imaju kredite u švicarcima da ih do kraja otplaćuju kao da ih imaju u eurima.

Lalovac je također istaknuo kako je otvorio pitanje vrijednosti nekretnina, odnosno da se ona svede na tržišnu, a shodno tome bi se iznivelirale rate kredita.

“Ako je stan 2008. po metru četvornom vrijedio 2400 eura, a danas vrijedi 1700 erua, ne vidim razlog da tu razliku ne svedu na realno i ponovno obračunaju kredit”, objasnio je Lalovac.

“Štogod se dogovorili, uveli porez, zamrznuli švicarac ili išli na konverziju sve će to utjecati na profit banaka. I toga su oni svjesni, samo treba odrediti koji rok”, rekao je, podsjetivši da su banke svojim maticama u vrijeme najveće recesije povukle deset milijardi kuna profita. “Zar nije moralno, ako poslujete na ovom tržištu i živite od građana, da se razmišlja i o tome , a ne samo o tome kako biti stabilan i izvući profit vlasnicima”, dodao je.

Lalovac očekuje kako će novi Zakon o stambenom kreditiranju regulirati to područje jer su to socijalno-društveni problemi koje treba rješavati, a slobodno tržište je dovelo do sustava koji se raspao.

Rekao je i da se svi u Vladi slažu da se treba porezno rasteretiti plaće te da treba više oporezivati imovinu, a ne rad, jer je “neprihvatljivo da vlasnici vrijednih nekretnina plaćaju malu komunalnu naknadu, a lokalne jedinice financiraju infrastrukturu iz našeg dohotka”.

Upitan ima li prostora za smanjenje stope 25-postotnog PDV-a, rekao kako je bolja varijanta s povećanjem neoporezivog dijela plaće.

Lalovac se osvrnuo i na grčku krizu, izrazivši uvjerenje da se takav scenarij neće dogoditi u Hrvatskoj, “posebice zato što će s ograničavanjem zaduženja javnih poduzeća i njihovim restrukturiranjem riješiti jedan veliki problem”. Napomenuo je i da mjere koje treba ispuniti Grčka nisu potrebne Hrvatskoj, a, dodao je, pokazalo se da te mjere mogu biti i riskantne.

“Naša Vlada je provodila opreznije mjere štednje kako ne bi ugrozila rast koji je sada postignut, tako će i ostati. Vjerujem da će Hrvatska ispuniti mjere koje je zacrtala i da neće biti sankcija”, naglasio je.

Exit mobile version