TKO JE KRIV

Video |Liječnica koja je liječila strane radnike optužena za rasizam: ‘Krajnje je nedopustivo…’

Idi na originalni članak

Ono što liječnici traže je promjenu Zakona koji će tražiti sigurnu zdravstvenu skrb za strane radnike ali koji će sigurnost tražiti i njima

Oglas

Liječnici obiteljske medicine upozoravaju na probleme liječenja stranih radnika. Poručuju da u novom prijedlogu izmjena Zakona o strancima nema riječi o njihovoj zdravstvenoj skrbi. Kao veliki problem ističu jezičnu barijeru, što uz nepostojanje medicinske dokumentacije povećava mogućnost liječničke pogreške.

Uz to poručuju da bi se pri dolasku trebao utvrditi njihov cijepni status kao i uvesti obveza testiranja na tuberkulozu. Iz ministarstva zdravstva poručuju da su svjesni problema i da rade na rješenju.

Ono što liječnici traže je promjenu Zakona koji će tražiti sigurnu zdravstvenu skrb za strane radnike ali koji će sigurnost tražiti i njima. O tome je govorila predsjednica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine Zrinka Huđek-Leskovar.

Koliko imate pacijenata stranih radnika i na koje probleme ste naišli?

Ono što vidim kao najveći problem je jezična barijera. Pacijenti su najčešće fizički radnici u građevini i dođe nam s ozljedom i bez problema možemo opskrbiti pacijenta i pregledati ozljedu. Ono što je sljedeće pitanje je li pacijenti cijepljen protiv tetanusa, kada je cijepljenje i kada je cijepljenje. Mi to ne znam, pacijent nam ne zna objasniti i nema nikakve dokumentacije o tome. Možda ponekad moramo propisati antibiotik, dolazimo do drugog problema – nije li neki pacijent možda alergičan na neke lijekove. Često viđamo probavne probleme, vjerojatno zbog promjene prehrane. Vrlo često i psihološke probleme i često moramo dati psihološko potporu i tu je jako veliki problem jezična barijera.

Ministarstvo najavljuje do kraja godine prevoditelje, online provođenje. Hoćete li s tim biti zadovoljni i je li to dovoljno?

Pozdravljamo odluku Ministarstva. Bilo bi jako dobro da certificirani online prevoditelji budu dostupni svim liječnicima.

Što bi još trebalo biti u tom Zakonu što bi vas zadovoljilo?

Ono što bi mi apelirali da svi strani radnici koji dođu izvana dođu s dokumentacijom ili preslikom zdravstvenog kartona iz matične zemlje od njihovih liječnika ako postoji takav sustav. Onda bismo mi vidjeli od koje bolesti je pacijent bolovao, je li alergičan na neke lijekove, ima li nekih značajnih zdravstvenih rizika, troši li neke lijekove.

Što bi značilo sigurnu skrb. Upozoravali ste na rasizam. O čemu je tu riječ?

Krajne je nedopustivo da se naše kolege proziva za rasizam. Mi smo tu uvijek za naše pacijente. Nikad nećemo odbiti pregled i zdravstvenu skrb i pomoć ćemo svim našim pacijentima. Nedopustivo je da nas se zbog toga proziva. Bilo je nažalost situacija kod naše kolegice gdje je za rasizam prozvana od poslodavca stranih radnika, prenosi Danas.hr.

Exit mobile version