MIŠLJENJE STRUČNJAKA: ‘Predsjednica je poslala poruku zabrinutosti, možda zna nešto što javnost još ne zna’

Idi na originalni članak

Profesorica komunikologije s Fakulteta političkih znanosti Smiljana Leinert Novosel kazala je kako su za podijele u društvu odgovorni i političari na vlasti, ali i oni u oporbi

Oglas

U jučerašnjem dramatičnom i do sada nikada viđenom obraćanju predsjednice hrvatskoj javnosti, Kolinda Grabar-Kitarović pozvala je na zajedništvo i prekid sukoba koji, po njezinoj procjeni, postaju iznimno ozbiljni. Gostujući u RTL-u Danas, profesorica komunikologije s Fakulteta političkih znanosti Smiljana Leinert Novosel istaknula je kako je predsjednica javnosti iskomunicirala poruku zabrinutosti te da su za tenzije u društvu krivi i vlasti i oporba.

“Svakako hrvatski imidž trpi određene štete. No, Hrvatska je ovdje najveća žrtva. Međutim, ovo što se do danas događalo, pokazuje da se nije vodila briga o imidžu Hrvatske u međunarodnom okruženju, ali i brige o nama samima. Prepušteni sami sebi počeli smo komunicirati kako god nam padne na pamet, bez kontrole i dobrih namjera, svjesni da ono što se u javnom prostoru izriče može imati posljedice. Ako pustite da se ljudi verbalno sukobljavaju, etiketiraju i ne reagirate, to se krene poput zaraze širiti. Zato smatram da je ovo obraćanje predsjednice bilo dobro, ali slažem se i da je bilo zakašnjelo”, pojasnila je profesorica.

Obzirom na međunarodni pritisak i pisanje stranih medija o Hrvatskoj, može li se ova situacija usporediti s onom iz vremena međunarodne izolacije 90-tih?

“Ima elemenata sličnosti, iako smo mi danas formalno u potpuno drugoj situaciji. Tada smo imali dobar imidž male zemlje koja želi slobodu. Međutim, taj imidž nije dugo potrajao, nismo ga znali iskoristiti. Usprkos tome što smo postigli vitalni cilj – ulazak u Europsku uniju, nismo radili na njemu i on je iskopnio. Iako smo članica EU, u prilici smo da nam se dijele lekcije i da dajemo povod za iste”.

Zanimljivo je da se ovakve situacije ponavljaju uvijek kada su na vlasti konzervativci.

“To je istina. Interesantno je da ako dolazite s desne ili desnije pozicije, morate se dvostruko truditi oko ovih stvari koje se smatraju standardima ljudskih prava i vrijednosti u Europi”.

Kako biste ocijenila ulogu lidera oporbe i vlasti u raspirivanju sukoba i stvaranju podjela?

Imaju velike, pa i podjednake uloge. Podijele su prihvaćene na obje strane. I ta podjela nije okončana s izbornom noći, nego se samo produbila. Oporba poentira i svaki put kada je u situaciji vrlo neugodno komunicira u odnosu na drugu stranu, a druga strana daje povoda da ju se kritizira. Ljudima se sve više čini da skretanjem pozornosti na ove teme može značiti pojačavanje aktivnosti negdje drugdje. Može biti da je riječ o nečemu što predsjednica zna, a mi još nemamo te informacije. Njezin sinoćnji nastup je slao poruku zabrinutosti.

Kome je u ovakva situacija u interesu?

Ukratko, ne odgovara nikome, najmanje Hrvatskoj. Vladajuća koalicija pokušava nešto raditi, ne šalje dobre poruke, nema dobar tempo, ne komunicira dobro niti među sobom, niti prema javnosti… A EU promatra što radimo, držimo li se standarda kojih smo se rekli držati, prozivaju nas, a rekla bih s pravom nas prozivaju
Mirjana Hrga

Exit mobile version