OPREZ

Na prvi dan ljeta DHMZ izdao upozorenje: Pogledajte kakvo nas vrijeme čeka

Idi na originalni članak
Photo: Nel Pavletic/PIXSELL

Sljedećih dana u unutrašnjosti Hrvatske bit će pravo ljeto, koje je i kalendarski počelo danas rano ujutro. 

Oglas

Prevladavat će sunčano i vruće s vrhuncem toplinskog vala sredinom tjedna kada će dnevna temperatura zraka ponegdje biti i do 38 stupnjeva. Uglavnom u četvrtak i petak uz umjeren razvoj oblaka može biti rijetkih lokalnih pljuskova. I na Jadranu idući tjedan obilje sunčanog i vrućeg vremena, pri čemu će noći biti tople s temperaturom višom od 20 stupnjeva. Vjetar slab do umjeren jugozapadni i jugoistočni, prognozira Dragoslav Dragojlović za HRT.

VIDEO DANA:

Što nas čeka danas?

Na vrijeme u našim krajevima danas će djelovati polje izjednačenog i malo sniženog tlaka zraka, a po visini će i dalje dolaziti sve topliji zrak s juga. Stoga sutra u istočnim krajevima sunčano i vruće, čak mjestimice i vrlo vruće, s temperaturom zraka i do 37 stupnjeva, zbog čega je izdano i upozorenje za toplinski val. Uz umjeren razvoj oblaka samo ponegdje može biti kratkotrajnih pljuskova.

Podjednako vruće bit će i u središnjim krajevima. Prevladavat će sunčano uz povremeno umjeren jugozapadni vjetar zbog čega ćemo lakše podnositi visoku temperaturu zraka. Samo rijetko mogući su kratkotrajni pljuskovi. Na sjevernom Jadranu sunčano, u gorju ponegdje s malom do umjerenom naoblakom. Zapuhat će umjeren jugozapadni vjetar koji će donijeti malo svježine s mora. Jutarnja temperatura zraka od 17 do 19, uz obalu između 21 i 24, a najviša dnevna uglavnom od 29 do 33.

U Dalmaciji obilje sunčanog vremena, u njezinoj unutrašnjosti ponegdje uz umjerenu naoblaku. Zapuhat će umjeren jugoistočni vjetar. Noć će biti topla s temperaturom zraka od 20 do 24, a dnevna temperatura između 32 i 36 stupnjeva. Malo niža dnevna temperatura zraka bit će na južnom Jadranu, gdje će i dalje biti pravi ljetni ugođaj uz većinom sunčano vrijeme. Vjetar slab do umjeren južni i jugoistočni, a more mirno ili malo valovito temperature od 22 do 24 stupnja. Idućih dana u unutrašnjosti će prevladavati sunčano, vruće i vrlo vruće. Uz umjeren razvoj oblaka rijetko može biti kratkotrajnih pljuskova.

Izdana upozorenja

Već jučer je za dio Hrvatske upaljeno žuto upozorenje, a danas će biti na snazi za cijelu Hrvatsku zbog visokih temperatura koje će u većim dijelovima ići preko 35 stupnjeva.

Za srijedu i četvrtak izdana su za dijelove zemlje narančasta upozorenja.

Vrhunac vrućina sredinom tjedna

U utorak i četvrtak puhat će mjestimice umjeren jugozapadni vjetar. Na Jadranu idućih dana obilje sunčanog vremena. Noći će biti tople s temperaturom zraka višom od 20 stupnjeva, dok će danju biti vruće s temperaturom zraka i do 35 stupnjeva. Vjetar slab do umjeren jugoistočni i jugozapadni.

Dakle, idućih dana bit će pravi ljetni ugođaj, što će se poklopiti i s kalendarskim početkom ljeta. Prevladavat će sunčano. Danju će biti vruće i vrlo vruće s vrhuncem toplinskog vala sredinom idućeg tjedna.

Hrvatska u crvenom zbog UV indexa

Hrvatska je u crvenom, i to zbog vrlo visokog UV zračenja koje je ponegdje već sada vrlo visokih 9. Za dva dana bi trebao biti i 10, što se smatra ekstremnim UV indexom, pa bi sunce trebalo izbjegavati pogotovo sredinom dana.

“UVA, UVB, UVC – na svu sreću ima ga puno manje, dovodi do nastanka tumora kože, posebice onog čega se mi danas najviše bojimo, a to je melanom. Naravno da ovisi i o tipu kože koliko će utjecati sunce na nas. Međutim, znamo da je danas sve više ovih koji misle da su zaštićeni, koji su tamnoputi. Međutim, radi se samo o vremenu koje on treba provesti na suncu da bi došlo do potpuno istog oštećenja”, rekao je dermatolog Damir Homolak za RTL.

Čuvajte se toplinskog udara

U ovakvim vremenskim prilikama može doći do toplinskog udara, iznenadnog kolapsa organizma, te je izuzetno važno simptome prepoznati na vrijeme jer ovakvo stanje može biti opasno po život.

Simptomi toplinskog udara su sljedeći: crvena, topla i suha koža (bez znojenja), jaka glavobolja, mučnina, vrtoglavica, ubrzani puls, izuzetno visoka temperatura tijela (i do 40°C unutar 10-15 minuta) i gubitak svijesti, piše Zavod za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije.

U slučaju da primijetite da vi ili netko vama blizak ima simptome toplinskog udara, odmah pozovite Hitnu pomoć. Premjestite osobu u hlad u vodoravni položaj i podignite noge u visini kukova, skinite joj odjeću. Stavite na vrat, pazuhe ili prepone hladne obloge ili prskajte hladnom vodom, hladite ventilatorom ili lepezama.

U svakom slučaju, pokušajte sniziti tjelesnu temperaturu ispod 38 stupnjeva Celzijevih. Ako je oboljeli pao u nesvijest, okrenite ga na bok da se ne uguši. Onome tko je doživio toplinski udar nemojte davati alkohol ili gazirane napitke.

“Ne može se dovoljno naglasiti važnost brzog prepoznavanja i učinkovitog, brzog hlađenja. Hlađenje isparavanjem je ugodno i prikladno te ga neki stručnjaci smatraju najbržim načinom. Tijekom njega se bolesnici neprekidno vlaže vodom uz istovremeno hlađenje ventilatorom i masažom kože kako bi se potaknuo protok krvi”, savjetuje MSD.

“Najbolje je vlaženje prskanjem vodom iz crijeva, uz hlađenje velikim ventilatorom, što se može primijeniti za liječenje veće skupine ljudi na terenu. Dovoljno je da voda bude ugodne temperature, mlaka (npr. 30°C) jer do hlađenja dolazi isparavanjem; nije potrebna hladna ni ledena voda. Na terenu se također može koristiti uranjanje u jezero ili potok. Također se, ali na kao jedini način hlađenja, može primijeniti nanošenje leda na aksile i prepone. U slučajevima životne opasnosti unutarnja se temperatura brzo može sniziti oblaganjem bolesnika ledom, ali valja biti vrlo pažljiv”, dodaje MSD.

Toplinski osip, toplinski grčevi i toplinska iscrpljenost

Ako tijekom dužih vrućih razdoblja osjetite iscrpljenost ili glavobolju, to ne znači da se odmah radi o toplinskom udaru. Primjerice, u slučaju nedovoljnog unosa tekućine i istovremenog izlaganja visokim temperaturama, možete doživjeti toplinsku iscrpljenost.

Na ovaj toplinski poremećaj najviše su osjetljive starije osobe, one s povišenim krvnim tlakom te osobe koje su izložene jakim fizičkim naporima kod velikih vrućina (radnici na otvorenim gradilištima, poljoprivrednici itd). Simptomi koji upozoravaju na toplinsku iscrpljenost su: umor, slabost, vrtoglavica, glavobolja, mučnina i povraćanje, mišićni grčevi, blijeda, hladna i vlažna koža, otežano znojenje, ubrzani, slabi puls i ubrzano površno disanje i nesvjestica.

U slučaju toplinske iscrpljenosti, pogođeni treba piti puno tekućine, odmarati se u sjenovitom ili klimatiziranom prostoru, tuširati se mlakom vodom, nositi laganu odjeću i obuću.

Neki od čestih toplinskih poremećaja su i osip te grčevi. Toplinski osip nastaje zbog prekomjernog znojenja. Najčešće se javlja kod male djece na vratu, gornjem dijelu grudnog koša, u preponama, ispod grudi ili na laktovima. Prva pomoć sastoji se u hlađenju zahvaćenih mjesta tuširanjem mlakom vodom i boravkom u sjenovitim mjestima ili klimatiziranim prostorima, piše Zavod.

Preporuke HZJZ-a za zaštitu od vrućina:

– rashladite tijelo i pijte dovoljno tekućine da vam boja urina bude svijetla

– pijte redovito negaziranu vodu te niskokalorične napitke bez kofeina, alkohola i šećera da njima ne izazovete jaču dehidraciju

– izbjegavajte boravak na direktnom suncu od 10 do 17 sati, poglavito djeca, trudnice, starije osobe, srčani bolesnici i bolesnici s kroničnim bolestima (mentalne bolesti, dijabetes i dr.)

– osobe koje rade vani (naprimjer, građevinski radnici) trebaju se češće odmarati, sklanjati u hlad i piti jednu i pol čašu vode svakih 30 minuta

– tuširajte se ili kupajte u mlakoj vodi. Druga mogućnost je zamotati se u hladne mokre ručnike ili se rashladiti mokrom spužvom, kupkom za noge i sl. Djeci možete mokre ručnike stavljati na noge i ruke

– nosite laganu, široku, svijetlu odjeću od prirodnih materijala. Ako idete izvan doma, stavite šešir širokog oboda ili kapu i sunčane naočale, a korisna su zaštita od direktnog sunca i kišobrani i lepeza za rashlađivanje zraka

– nastojte rashladiti prostor u kojem živite. Idealno bi bilo sobnu temperaturu održavati ispod 32°C danju, a 24°C noću. Koristite hladniji noćni zrak da rashladite svoj dom. Ako je moguće, otvorite sve prozore ili podignite rolete tijekom noći i ranih jutarnjih sati, kada je vanjska temperatura niža

– ne ostavljajte djecu ni životinje u parkiranom vozilu. Ako vozite, izbjegavajte putovanja u najtoplijem dijelu dana

– redovito koristite sredstva sa zaštitnim faktorom od štetnog UV zračenja.

Exit mobile version