UPOZORENJE STRUČNJAKA

Naš vodeći infektolog: ‘Prenaglo se išlo u popuštanje i otvaranje granica. Posljedice ćemo vidjeti na jesen’

Idi na originalni članak
Foto: Pixsell

Siguran je da se politika same borbe s pandemijom promijenila zbog izbora

Oglas

Dr. Marko Kutleša sa strepnjom prati aktualnu dramu s koronavirusom. Šef Odjela intenzivne njege u zagrebačkoj Klinici za zarazne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” previše je prošao u prvom valu Covida-19 da ne bi osjećao trnce kad svakim danom čuje veću brojku oboljelih nego dan prije, piše Jutarnji list

Zabrinut zbog naglog popuštanja mjera

Strepi i kao liječnik i kao čovjek. Covid-19 donio mu je dugu odvojenost od obitelji. Stanovali su na istoj adresi, u dva stana. Vidjeli su se samo na stubištu pri njegovu povratku s posla. Dr. Kutleša bi ženi i troje djece tek mahnuo s dovratka malog, jednosobnog stana kojim se služio kako ne bi iz bolnice donio virus i zarazio obitelj.

Iako po prirodi optimist, dr. Kutleša je jako zabrinut. Zbog naglog izlaska iz lockdowna i potpunog otvaranja zemlje situacija mu ne sluti na dobro.

”Prije svega želim reći, budući da se kod nas sve gleda kroz politiku, da nisam član ni simpatizer niti jedne stranke. Ponajmanje ove dvije najveće, koje su imale priliku od Hrvatske napraviti bolju državu, a napravile su, nažalost, državu prožetu korupcijom. Drugi val? On je, nažalost, očekivan. Pravu situaciju vidjet ćemo na jesen”, izjavio je za Jutarnji list doktor Kutleša.

”U popuštanje mjera je sigurno trebalo ići, ali da je to bilo prenaglo, jest i da se nisu tako lako trebale otvoriti granice, nisu. Sad se to pokazuje kao pogreška. Znam da treba balansirati između ekonomije i zdravlja ljudi, ali smatram da bi zdravlje trebalo biti na prvome mjestu. S druge strane, turistička sezona ionako će biti slaba i ne znam hoćemo li baš puno dobiti tim otvaranjem. Sad imamo situaciju kao da mjera nikad nije niti bilo, a bilo ih je. Prvi smo udar uspješno suzbili i epidemiološka je situacija bila dobra, a potom smo sve to profućkali. I sad smo opet na broju oboljelih kao na vrhuncu pandemije. Jučer je bio drugi najveći broj zaraženih od početka pandemije. I mislim da to neće tako brzo popustiti. Osobito jer sad imamo i lokalnu transmisiju”, smatra dr. Kutleša.

”Stožer je na početku radio odličan posao, a kad su stvar stavili pod kontrolu, počelo se popuštati i na bolesti skupljati političke poene te situaciju koristiti za PR. To je moj dojam kao građanina. Teško da bi bilo koji epidemiolog sam išao na tako naglo otvaranje. Činjenica je da se sve manje pitalo struku, a pita ih se tek sad kad se situacija iznova zahuktala. U međuvremenu se radilo po čisto političkoj odluci”, dodaje.

Kaže kako sam ne bi znao reći koji je najbolji timing za izbore, no siguran je da su izbori utjecali utoliko da se i politika same borbe s pandemijom promijenila zbog izbora. Spominje kako nikada neće zaboraviti Odjel intenzivne njege na početku pandemije.

”Situacija je bila specifična. Novi virus, nepoznata bolest, teško bolesni i umirući ljudi. U jednom je trenutku bilo iznimno teško, naučili smo to savladati svi zajedno, cijeli medicinski timovi s liječnicima, medicinskim sestrama, tehničarima… Kad ljudi završe intubirani u mehaničkoj ventilaciji, smrtnost je, piše literatura, visoka. No, literatura je jedno, a svakodnevno umiranje pred vašim očima nešto posve drugo”, kaže dr. Kutleša.

”Sigurno je da su odluke teške. Stožer se našao u nezgodnoj situaciji, bio je to novi virus o kojemu nismo znali ništa. Sad znamo malo više, ali opet ne dovoljno. Problem je u nekonzistentnosti. Ako smo se odlučili za jedno, idemo se toga držati i mjere ublažavati oprezno i postupno. Osobito je teško s ljudima našeg, mediteranskog mentaliteta. Jasno nam morate reći pravo stanje, naše obaveze. Kažete li da je nešto preporuka, velika je šansa da se u opuštenom mediteranskom duhu, inače tako šarmantnom, većina toga neće držati”, zaključio je liječnik.

Vijesti.hr

Exit mobile version