ISTRAŽIVANJE JAVNOG MIŠLJENJA

PORAŽAVAJUĆI REZULTATI Koliko Hrvata vjeruje našem sudstvu? Evo što kaže novo istraživanje!

Idi na originalni članak
Photo: Neva Zganec/PIXSELL

Novo istraživanje javnog mišljenja, koje je naručio Centar za demokraciju i pravo Miko Tripalo i provela agencija Ipsos, ukazuje na iznimno nisku razinu povjerenja građana Hrvatske u sudstvo. Rezultati pokazuju da samo 1.2 posto ispitanika ima potpuno povjerenje u pravosudni sustav, dok čak 68 posto građana uopće nema povjerenja u sudstvo. Dodatnih 6.3 posto građana iskazuje određeni stupanj povjerenja.

Oglas

Istraživanje, predstavljeno na skupu pod nazivom “Stanje u hrvatskom pravosuđu: Izvještaj o vladavini prava – kako dalje?”, organiziranom od strane Centra i Kuće ljudskih prava, također ukazuje na slabo povjerenje građana u ključne državne institucije, pri čemu su sudstvo, političke stranke i Sabor među najlošije ocijenjenima.

Samo 23 posto građana vjeruje da su suci nepristrani i da svoje odluke donose isključivo na temelju zakona. S druge strane, preko 70 posto ispitanika smatra da su suci pod utjecajem političkih i ekonomskih elita, te da političari imaju značajan utjecaj na sudske odluke, što dodatno narušava povjerenje u sudski sustav.

Percepcija korupcije u pravosuđu također je izrazito visoka, s više od 70 posto građana koji smatraju da su suci skloni korupciji, dok samo 12 posto ispitanika vjeruje u učinkovitost disciplinskih postupaka protiv sudaca. Uz to, većina građana smatra da su sudovi zatvoreni prema javnosti; manje od 7 posto ispitanika smatra da su sudovi donekle otvoreni, a samo 1.1 posto vjeruje da su potpuno otvoreni.

Unatoč tome što suci uživaju garantirani položaj od izbora do umirovljenja, a sve odluke o napredovanju i disciplinskim postupcima donosi tijelo u kojem dominiraju suci, percepcija njihove neovisnosti među građanima ostaje izrazito niska.

Centar za demokraciju i pravo Miko Tripalo ističe potrebu za sustavnim promjenama kako bi se povjerenje u pravosuđe poboljšalo, što zahtijeva dugoročne napore od strane Vlade, pravosudnih tijela, Europske komisije i civilnog društva. Panelisti su također izrazili zabrinutost zbog niske razine povjerenja u pravosuđe u Hrvatskoj u usporedbi s drugim zemljama EU, poput Poljske i Mađarske, te su kritizirali Europsku komisiju za nedostatak odlučnih mjera u ocjenjivanju stanja u hrvatskom pravosuđu.

Jedna od istaknutih ideja bila je povećanje transparentnosti kroz objavljivanje svih sudskih presuda na internetu od početka 2025. godine, kao i snimanje sudskih rasprava, što bi omogućilo veći uvid javnosti u rad pravosudnih tijela i potencijalno povećalo povjerenje građana.

Exit mobile version