NACIONALNI DAN BORBE PROTIV NASILJA NAD ŽENAMA

“Prestanite štititi silovatelje i nasilnike!” U petak prosvjedi u 14 hrvatskih gradova, uključujući Rijeku

Idi na originalni članak
Photo: Armin Durgut/PIXSELL

Povodom Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama inicijativa ženskih udruga iz cijele Hrvatske skreće pozornost na ozbiljne propuste sustava koji doprinose kontinuiranom nasilju nad ženama, piše Index.

Oglas

“Pozivamo sve da se 20. rujna pridruže simboličnoj javnoj akciji „Prestanite štititi silovatelje“ u jednom od 14 gradova i mjesta u Hrvatskoj i iskažu solidarnost sa ženama Osijeka i svim ženama koje trpe nasilje”, pozivaju.

“U osječkoj bolnici radio je liječnik optužen za silovanje pacijentice dok se vodio kazneni postupak protiv njega i više od pola godine nakon prvostupanjske presude. Uklonjen je iz bolnice tek nakon medijskog pritiska uslijed reakcija ženskih organizacija iz Osijeka i nove prijave za napad na još jednu ženu. Ovaj slučaj nije izoliran, već odražava dublje probleme unutar sustava – institucionalno nasilje nad ženama koje ih dodatno zastrašuje i ponižava u trenucima kada im je potrebna liječnička pomoć”, stoji u priopćenju.

Slučaj iz Osijeka nije jedini, kažu

“Žene su primorane povjeravati svoje zdravlje i intimu osobama optuženima za teška kaznena djela, što narušava njihovu sigurnost i povjerenje u sustav. Prema podacima organizacija koje izravno pomažu ženama, ovaj slučaj iz Osijeka nije jedini. Institucije redovito zakazuju u pravovremenom reagiranju i sankcioniranju svih oblika nasilja nad ženama. U posljednje vrijeme suočavamo se s alarmantnim brojem slučajeva femicida, kojima su prethodili brojni propusti nadležnih tijela u sprječavanju eskalacije nasilja. Godinama upozoravamo na to da Hrvatska nema sustavan, strateški pristup prevenciji nasilja nad ženama.

Ne postoji nacionalna strategija protiv svih oblika nasilja nad ženama, a zakoni koji postoje se ne provode dosljedno. Institucije, umjesto da štite žrtve, često štite nasilnike. Primjeri su mnogobrojni – silovatelji i dalje rade u bolnicama, nasilje nad ženama se kažnjava novčanim kaznama, a suđenja za femicid i druga teška kaznena djela su zatvorena za javnost, čime se umanjuje ozbiljnost počinjenih zločina.

Na ovaj Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama, zahtijevamo hitno zaustavljanje institucionalnog nasilja nad ženama!

Zahtijevamo ostavke

Zahtijevamo ostavke ravnatelja KBC-a Osijek i ministra zdravstva koji dozvolio ovakvo stanje zbog slučaja iz Osijeka te odgovornih u Hrvatskoj liječničkoj komori. Tražimo hitno usvajanje zakonskih izmjena i pravilnika koji bi onemogućili ovakve slučajeve u budućnosti. Izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti koja bi obvezala ravnatelje zdravstvenih ustanova da privremeno suspendiraju osobu protiv koje se vodi kazneni postupak za određena kaznena djela, uključujući kaznena djela protiv spolne slobode, najteža kaznena djela povezana s rodno uvjetovanim nasiljem i kaznena djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta.

Tražimo također izmjenu Zakona o liječništvu, uvođenjem odredbe o privremenom oduzimanju odobrenja za samostalni rad liječnicima protiv kojih se vodi kazneni postupak za gore navedena kaznena djela do pravomoćnosti sudske odluke. Tražimo sustavan pristup borbi protiv nasilja nad ženama – usvajanje nacionalne strategije i donošenje zakona protiv svih oblika nasilja nad ženama te njihovu strogu provedbu.

Također, tražimo transparentnost u sudskim postupcima i javno objavljivanje presuda za nasilje nad ženama, uključujući slučajeve femicida. Nema više tolerancije za propuste. Vrijeme je za akciju. Prestanite štititi silovatelje i nasilnike!”, poručuju, piše Index.

Javne akcije će se održati:

Akciju organiziraju:

Ženska mreža Hrvatske:
Adela Osijek
Autonomna ženska kuća Zagreb
Centar za ženske studije
Centar za građansku hrabrost – HRABRE SESTRE
Centar za građanske inicijative Poreč
Centar za žene žrtve rata ROSA
Centar za podršku i razvoj civilnog društva „DELFIN“
Centar za društveno-humanistička istraživanja Zadar
Centar za zdravo odrastanje IDEM i ja Mali Lošinj
DEŠA – Dubrovnik
Domine – organizacija za promicanje ženskih prava
Koordinacija ženskih grupa SEKA
Lezbijska grupa Kontra
Mirovna grupa OAZA
Projekt građanske demokratske inicijative Beli Manastir – P.G.D.I.

Sofija – udruga za zaštitu i promicanje ljudskih prava
SOS Rijeka – centar za nenasilje i ljudska prava
SOS Virovitica
TARA Ličko Petrovo selo
Udruga Brod
Udruga „HERA“ Križevci – za zaštitu i promicanje ljudskih prava
Udruga žena Dalj
Udruga žena Nit, Korenica
Udruga žena Romkinja u Hrvatskoj „Bolja budućnost“
Udruga žena Vukovar
Ženska grupa Donji Lapac
Ženska grupa Split
Ženska pomoć sada – SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja
Ženska udruga Izvor Tenja
Ženska sekcija SSSH
CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje
Feministički kolektiv K’o žena
Inicijativa TrAŽene
Iris Bjelovar
Pariter
LORI Rijeka
RODA – roditelji u akciji
Sigurna mjesta
Šibenska udruga mladih Š.U.M. i KU Fotopoetika
Udruga Domino
Udruga Kap Korčula
Zaklada Solidarna
Ženska soba

Exit mobile version