SPOLNO ZDRAVLJE

Profesorica: “Siromašnije cure iz strukovnih škola najrizičnije su u spolnom ponašanju”

Idi na originalni članak
Foto: Pexels

Na današnjem okruglom stolu povodom Svjetskog dana spolnog zdravlja, koji je organizirao Hrvatski zavod za javno zdravstvo, naglašena je važnost održavanja zdravih odnosa i redovitog testiranja za očuvanje mentalnog i spolnog zdravlja. U kontekstu globalne epidemije spolno prenosivih infekcija, koje se svakodnevno prenose među više od milijun ljudi, često bez vidljivih simptoma, naglašena je potreba za otvorenom komunikacijom i informiranim odlukama.

Oglas

Voditeljica Nacionalnog programa Živjeti zdravo, Sanja Musić Milanović, istaknula je duboku povezanost mentalnog i spolnog zdravlja te pohvalila rad Savjetovališta za spolno zdravlje koje igra ključnu ulogu u zaštiti građana.

Profesorica psihologije i sociologije, Marina Ajduković, analizirala je ponašanje adolescenata i ukazala na to da oni s pozitivnim socijalnim odnosima imaju manju sklonost rizičnom spolnom ponašanju. Međutim, naglasila je da djevojke iz strukovnih škola koje dolaze iz slabijih socioekonomskih sredina predstavljaju najrizičniju skupinu u pogledu spolnog ponašanja.

Ajduković je također spomenula kako je utjecaj interneta i društvenih mreža promijenio način na koji mladi ljudi ulaze u spolne odnose, te povećao rizik od online nasilja i sekstinga, odnosno slanja seksualnih poruka.

Epidemiologinja Diana Jovičić Burić naglasila je važnost besplatnog i dostupnog testiranja na spolno prenosive infekcije, što je ključno za borbu protiv stigmatizacije i očuvanje zdravlja. Prezentacije na okruglom stolu dodatno su istaknule kako otvorena komunikacija i zajedničko testiranje mogu poboljšati povjerenje i sigurnost unutar odnosa.

Jovičić Burić je zaključila kako su ove mjere ključne za donošenje informiranih odluka i razbijanje stigme oko spolnog zdravlja, te kako je važno nastaviti s radom na podizanju svijesti o važnosti pozitivnih odnosa za cjelokupno zdravlje

Exit mobile version