ROAMING U EU: Znači li smanjenje cijena u inozemstvu povećanja cijena doma?

Idi na originalni članak
Foto: Ilustracija

Teleoperateri bi zbog smanjenja veleprodajnih cijena mogli poskupiti na domaćem terenu, što bi značilo da hrvatski korisnici subvencioniraju roaming međunarodnih korisnika u Hrvatskoj

Oglas

Od 15. lipnja u zemljama Europske unije, pa tako i u nas, počinje primjena nove roaming regulacije, kojom se želi stati na kraj roamingu s drugačijim cijenama unutar Europe, te koji bi trebao označiti početak ograničavanja podatkovnog prometa po “domaćim cijenama”, piše Večernji list.

Cijene u roamingu će se od tog datuma određivati na osnovu nacionalnih cijena, što se odnosi na cijene poziva, slanje poruka i korištenje podatkovnog paketa za surfanje u zemljama članicama EU, kao i Norveške, Islanda i Lihtenštajna.

Cijene usluga u roamingu će se plaćati ovisno o tarifi koju građanin ima u Hrvatskoj, a podatkovni promet bit će ograničen, pri čemu će svaki operator korisnike morati obavijestiti o tome koliko prometa mogu iskoristiti u roamingu, a koliko će ime se dalje naplatiti. Kada korisnik prijeđe tak određeni limit, operator će mu moći naplatiti dodatnu roaming naknadu u iznosu od 7,7 eura po gigabajtu.

Budući da maloprodajne cijene usluga u mobilnim mrežama nisu regulirane, te da ih svaki teleoperater određuje zasebno, sukladno svojoj poslovnoj politici, ne zna se hoće li smanjenje tarifa u roamingu dovesti do toga da dođe do poskupljenja u domaćem prometu.

Naime teleoperateri bi zbog nemogućnosti povrata troškova u veleprodajnim cijenama mogli poskupiti na domaćem terenu, što bi značilo da hrvatski korisnici kroz povećane troškove subvencioniraju međunarodni roaming onih koji dolaze u Hrvatsku, ili bi mogli odlučiti smanjiti investiciju u mrežu i time na duge staze smanjiti kvalitetu usluge u mobilnim mrežama u Hrvatskoj, piše Večernji list.

Vijesti.hr

Exit mobile version