STIŽE I KOD NAS

Video |Slovenci se spremaju za jednu od najjačih ciklona u zadnjih 10 godina. RTL-ova meteorologinja objasnila što čeka Hrvatsku

Idi na originalni članak

Vjetrovi od 200 kilometara na sat, valovi od 20 metara, i totalni kolaps u prometu. To je Francuska danas nakon što ju je pogodila razorna oluja Ciaran. Izmučila je i Britance, donijela im vjetrove jačine uragana, poplave i mnoge ostavila u mraku. Slovenska je civilna zaštita upozorila stanovnike da se sklone jer stiže jedna od najjačih ciklona u zadnjih 10 godina. I u Hrvatsku noćas stižu problemi i olujni vjetar, pa je upaljen crveni meteoalarm

Oglas

Nije kijamet već je Ciaran, ali posljedice su vrlo slične. To je oluja koja se približava Hrvatskoj. Slovenci se spremaju za jednu od najjačih ciklona u zadnjih 10 godina. Pozivaju ljude da se sklone, otvorena su skloništa za one koji se kod kuće ne osjećaju sigurno. Crveni alarm upaljen je i u Hrvatskoj.

“Velika je opasnost od velikih i obilnih kiša zbog čega će biti bujičnih poplava, visoki vodostaji rijeka. Znači u prvom redu to su opasnosti od poplave. Moguće je neko jako grmljavinsko nevrijeme, dakle tuča i olujni udari vjetra”, otkriva meteorologinja RTL-a Ana Bago Tomac.

Najteže će biti na Jadranu, posebno riječkom i splitskom području te u okolici Knina. Kako izgledaju 20 metarski valovi koji potapaju obalne gradove, kako puše vjetar od preko 200 kilometara na sat, koji čupa stabla i krovove znaju Francuzi koji su spašavali živu glavu.

“Ova oluja je bez presedana ovdje u Francuskoj, nikad ovo nisam vidio. Čini mi se kao neka tropska oluja, ali je na francuskoj obali, u Francuskoj. Čini mi se kao da je to trebalo biti negdje daleko, ali vrijeme na cijelom planetu je naopako”, kazao je Abdel iz Pariza.

Preko milijun kućanstava u Francuskoj ostalo je bez struje, promet je u kolapsu. Ciaran je uzeo i prvu žrtvu. Na vozača kamiona kod Pariza palo je stablo, na sjeveru zemlje teško je stradala studentica.

“Ozlijeđeno je 15 osoba, uljučujući i 7 vatrogasaca. U ovom trenutku 13 500 vatrogasaca radi u teškim uvjetima. Zato im želim zahvaliti, kao i svima koji i dalje rade u javnim službama diljem zemlje”, istaknuo je francuski ministar unutarnjih poslova Gerald Darmanin.

Ništa bolja situacija ni u Velikoj Britaniji u kojoj je najteže stradala Južna obala. Tisuće su bez struje, otvorena su prihvatilišta. U nekim dijelovima zemlje škole su zatvorene.

U Belgiji od posljedica oluje je dvoje smrtno stradalih. Olujni vjetar okretao je kamione i trgao krovove, a vatrogasci su imali pune ruke posla. U prvom planu su motorne pile.

“Uglavnom se radilo o intervencijama na kojima su stabla padala na ceste, a krovišta i fasade popuštali zbog udara vjetra. Trenutačno pokušavamo maksimalno osloboditi auto i osigurati sve opasne situacije”, poručio je Kristof Louagie iz vatrogasne brigade Westhoek.

Ciaran je smrt posijao i u Španjolskoj. U Madridu je poginula žena, u ostatku zemlje petero teško ozlijeđenih. Ipak, dobra je vijest da kod nas ne bi trebalo biti tako kritično kao u srpnju kada je Hrvatsku poharala superćelijska oluja, no Civilna zaštita sve poziva na oprez i ostanak kod kuće u najkritičnijim krajevima, prenosi Danas.hr.

Exit mobile version