'NISMO PRIPREMLJENI'

Što će nam plinske maske? Stručnjak: ‘Hrvatska je specifična, područje je ugroženo s dvije strane’

Idi na originalni članak

Je li Hrvatska spremna za biološku ili kemijsku opasnost? Nije, čak ni za slučaj katastrofe u nama najbližoj nuklearnoj elektrani Krško

Oglas

Da živimo u napeto doba ratova, terorističkih, nuklearnih prijetnji, i prirodnih katastrofa, sve to već znate i sami. Ali moglo bi vas zanimati da MUP upravo planira nabavku 280 tisuća plinskih maski, i za djecu i za odrasle. Jer, trenutačno za katastrofe i nismo baš spremni, piše Danas. hr.

Što ako se dogodi nuklearni ili teroristički napad? Je li Hrvatska spremna za biološku ili kemijsku opasnost? Nije, čak ni za slučaj katastrofe u nama najbližoj nuklearnoj elektrani Krško.

“Republika Hrvatska je specifična, njeno područje je ugroženo s dvije elektrane. Krško u Sloveniji i Pakš u Republici Mađarskoj, 80 km od Osijeka. U pravilu zaštita se pretpostavlja da se poduzima tako da se stanovništvo pripremi i zato se i trebaju raditi određene aktivnosti prije nego što se dogodi”, smatra Petar Vitas, stručnjak za civilnu zaštitu .

Na pitanje jesmo li mi pripremljeni, kaže: “Mišljenja sam da nismo”, kaže Vitas. Nemamo dovoljno opreme ni za djecu, ni za starije ni za osobe s invaliditetom.

“Imamo više tih nekih starosnih skupina i kategorija unutar građanstva, civilne populacije koja ne bi bila obuhvaćena i koja ne bi bila zaštićena u ovom trenu jer za njih ne postoji adekvatna zaštitna oprema i odjeća”, kaže Jelena Šarac s Instituta za antropologiju. Baš zato, Europa se priprema na sve scenarije. Vremena su opasna pa naručujemo 280 tisuća plinskih-maski.

Treba nam oprema visokih standarda

“Danas trebamo imati opremu koja je vrlo visokih standarda, koja štiti u potpunosti od tih štetnih tvari ili bilo kojih drugih opasnosti koje prijete. Ako govorimo o zaštitnim maskama primarno govorimo o zaštiti dišnih organa”, kaže Tomislav Marević, načelnik Sektora za pripravnost i koordinaciju Civilne zaštite.

U sklopu EU projekta teškog 31,5 milijun eura, maske nabavljamo zajedno s Francuskom, Poljskom i Finskom. Oprema se i veliki logistički centar u Jastrebarskom. U Hrvatsku stiže 62.000 plinskih maski za cijelo lice, 100.00 višekratnih polumaski za odrasle, 100.000 polumaski za djecu. Dječje maske bit će bitno modernije i što je najvažnije, bitno manje, od ove zastarjele maske “Nebojša” iz bivše države. Zbog geometrije i veličine dječjeg lica – maske za odrasle na djeci nisu učinkovite.

Možda vam se ove fotografije čine zastrašujućima, ali nekad smo se pripremali za najgore scenarije. U tvornici Borovo proizvodile su se zaštitne maske. U školama su se provodile redovite vježbe evakuacije. Školu Civilne zaštite imali smo još davne 1939. i otvorio ju je Alojzije Stepinac. Na području Hrvatske, u tadašnjoj Kraljevine SHS, Hrvatska je bila vrlo napredna u odnosu na zaštitu stanovništva. Danas nemamo ni maske za djecu koja su u slučaju veće katastrofe – nezaštićena.

“Ne možete istu masku staviti djetetu od 5 godina i djetetu od 13 godina. To su sve djeca. Dakle raspon dobni je izrazito velik i to bi trebalo biti jedno 4-5 razreda veličine po kojima bi se onda te maske napravile”, kaže Šarac. Svjetski ili nuklearni rat prije 5 godina činio se kao znanstvena fantastika, danas više nije tako.

“Ne treba značiti da se odmah pripremamo za neke nuklearne ratove ili nekakve scenarije koji nisu u principu realni. Nema nekakvog preveliko razloga da bi dizali paniku, ali ne možemo baš reći da ne vidimo kako svijet izgleda danas i da trebamo biti pripremljeni”, kaže Marević. Kada stižu zaštitne maske – znat će se nakon završetka natječaja. Možda će neke nabavka preplašiti, ali bolje da su tu u Hrvatskoj. Što je sigurno je sigurno, piše Danas. hr.

Exit mobile version