'POSTOJI SUDSKA PRAKSA, ALI...'

Što čeka Banožića nakon podizanja optužnice? Odvjetnici: ‘U obzir dolaze ove kazne…’

Idi na originalni članak
Foto: Davor Javorovic/Emica Elvedji/PIXSELL

Za mišljenje o vremenskom roku u kojem je podignuta optužnica, ali i mogućoj kazni, RTL-ov Danas.hr je upitao smo odvjetnike Branka Šerića i Frana Olujića

Oglas

DORH je na svojim stranicama objavio priopćenje u kojem se navodi da je Općinsko državno odvjetništvo podignulo optužnicu protiv bivšeg ministra Marija Banožića.

Tereti ga se da je 11. studenog prošle godine u jutarnjim satima kod Vinkovaca vozio neprilagođenom brzinom te da je u pretjecanju kolone vozila prešao na suprotnu stranu, iako je bila smanjena vidljivost zbog magle. Kako stoji u optužnici, Banožića se tereti da je prednjim dijelom svog vozila udario u teretno vozilo koje se kretalo iz suprotnog smjera.

U nesreći je poginuo Goran Šarić, otac dvije djevojčice. Za mišljenje o vremenskom roku u kojem je podignuta optužnica, ali i mogućoj kazni, pitali smo odvjetnike Branka Šerića i Frana Olujića.

VIDEO: Vinkovčanin o Banožiću: ‘I vrijeme je za optužnicu. Da se to meni dogodilo, odavno bi bio u zatvoru’

Šerić ističe kako ne može prognozirati koju bi kaznu Banožić mogao dobiti. “Nažalost, to je nepredvidivo. Postoji sudska praksa, ali je potpuno neusklađena, neujednačena. Prema tema, ovisi o čitavom nizu olakotnih ili otegotnih okolnosti. Koje okolnosti će Sud smatrati da su važnije, to ostaje na njihovoj odluci”, kaže Šerić.

Napominje kako je optužnica podignuta u zakonskom roku. “Kod ovakvih predmeta, ako su jednostavniji, presudno je vještačenje i iskazi svjedoka ako ih imaju. Ovdje je bio samo jedan svjedok. Istraga u pravilu mora završiti u roku od šest mjeseci. Ovo je moglo biti i prije, ali rok je šest mjeseci i ovo je taman tako”, zaključuje Šerić.

Olujić također smatra da je teško govoriti o kazni: “To što je podignuta optužnica, prije svega ne znači da će biti proglašen krivim. Ukoliko bi bio, u obzir dolaze razne kazne – od uvjetne kazne, rada za opće dobro na slobodi i eventualne zatvorske kazne.”

Također se osvrnuo na rok u kojem je podignuta optužnica.

“Trenutak podizanja optužnice u Hrvatskoj po Zakonu u kaznenom postupku ovisi o samom državnom odvjetniku. Ova optužnica je podignuta u zakonskim rokovima. Teško mi je komentirati je li mogla biti podignuta brže s obzirom na to da ne znam sve detalje predmeta. Državno odvjetništvo je svoj posao napravilo, podignulo je optužnicu. Sada će o njoj odlučivati Sud. Prije svega mora se sastati optužno vijeće koje optužnicu potvrđuje ili vraća na doradu u istragu. Ukoliko bi potvrdilo optužnicu, tek tada započinje faza glavne rasprave. Tek od tog trenutka je obrana u mogućnosti predlagati dokaze sa svoje strane”, pojašnjava Olujić.

Sporan nalaz krvi

Podsjetimo, Banožić je nakon nesreće prevezen u vinkovačku bolnicu. Nakon toga je prebačen u KBC Osijek iz kojeg je pušten na kućno liječenje. Tom prilikom dogodio se propust jer bolnica nije obavijestila vinkovačku postaju da će bivši ministar izaći iz bolnice.

Sporan je bio i nalaz krvi. Nakon prometne nesreće, koja se dogodila u 6.15, utvrđeno je da je Banožić u krvi imao 0.21 promil alkohola. Međutim, u nalazu stoji da je krv izvađena istog dana u 6.47, više od pola sata kasnije. Stručnjaci su upozorili da je uzorak krvi trebao biti izuzet na mjestu nesreće, a ne u bolnici. “Postoji jasna procedura o postupanju u očevidu nakon prometne nesreće. Najprije se pomaže ozlijeđenima i istodobno se osiguravaju dokazi. Dakle, krv treba izuzeti odmah”, za RTL je tada objasnio prometni stručnjak Željko Marušić, piše Danas.hr.

Exit mobile version