STRUČNJACI IZ AFRIKE

STVORILI SU BRZI TEST NA KORONAVIRUS Koštat će oko sedam kuna; Evo kako funkcionira

Idi na originalni članak
Foto: screenshot YouTube

Ovaj komplet za brzi test ne zahtijeva električnu energiju niti laboratorijske analize

Oglas

Od početka pandemije koronavirusa, po prvi puta će Afrika možda promijeniti “igru” kada je u pitanju brzo testiranje na virus. Institut Pasteur, biomedicinski istraživački centar sa sjedištem u glavnom gradu Senegala Dakaru, kaže da je blizu proizvodnje pristupačnog, ručnog dijagnostičkog pribora Covid-19 koji može dati rezultate u nekoliko minuta.

Institut pokreće novi pothvat DiaTropix, koji od ožujka radi u partnerstvu s pet istraživačkih organizacija, uključujući Mologic u Velikoj Britaniji, na izradi kompleta za testiranje. Amadou Sall, direktor Pasterovog instituta i DiaTropixa, rekao je za CNN da se biomedicinski centar nada da će kupnja kompleta koštati samo jedan američki dolar.

“Ovo je vrlo jednostavna tehnologija, poput testa za trudnoću koju možete koristiti svugdje, što je važno za Afriku”, rekao je.

Kako se test koristi?

Prema Mologicu, ovaj komplet za brzi test ne zahtijeva električnu energiju niti laboratorijske analize. Umjesto toga, sastoji se od jednostavne test trake smještene u plastičnoj jedinici i koristi mali uzorak krvi prikupljen bockanjem prsta, slično kao kada se radi testiranje inzulina. Krv se testira na antitijela povezana s koronavirusom, a rezultat je prikazan na test traci.

Prototip kompleta testiran je u lipnju nakon prikupljanja sredstava od donatora poput britanske neprofitne organizacije Welcome Trust i vlade Velike Britanije, rekao je Sall. Kada se završe regulatorne provjere, plan je započeti proizvodnju i distribuciju kompleta. Kompleti za brzi test Covid-19 prvo će biti dostupni na kontinentu preko vlada i zdravstvenih organizacija poput Afričkih centara za kontrolu i prevenciju bolesti (Africa CDC), otkrio je Sall.

“U idealnom slučaju, radimo na tome kako komplete učiniti dostupnima široj javnosti. Ali trenutno je fokus na javnom zdravstvu i tada ćemo prijeći na samoispitivanje”, dodao je.

Sall je rekao da je cilj izdati 10 do 15 milijuna kompleta do veljače 2021. godine. (danas.hr/net.hr)

Exit mobile version