Traži se i mogućnost da pomorci obave PCR testove čiji je negativan rezultat na virus uvjet za ukrcaj na brod
Više u VIDEOPRILOGU:
Zbog mjera suzbijanja pandemije koronavirusa te zatvaranja granica i gospodarske krize, smanjene potrošnje nafte te nepostojanja “cruising” turizma, u vrlo nezgodnom položaju našli su se pomorci. Trenutno 15.000 njih čeka ukrcaj.
Pomorci imaju opremu i provode mjere zaštite, a dolazak i odlazak s broda su strogo kontrolirani, pa je COVID-19 slabo prisutan na brodovima međunarodne plovidbe.
“Sve se mijenja doslovno iz sata u sat. Tko ide, tko ne ide, gdje će brod. Naravno, kako je sama kruzerska industrija stala, tako je i sadržaj na brodovima ugašen. Dosta ljudi je ostalo bez posla i plaće”, rekao je Luka Peroš, pomorac iz Zadra.
Neki pomorci produžuju ugovore već nekoliko mjeseci, a drugi nikako da se ukrcaju na brod.
“Najveći je problem upravo repartijacija pomoraca, njihov povratak kući i njihov odlazak na brod iz razloga što je veliki dio zemalja jednostavno zatvorio svoje granice, pa se ne može raditi iskrcaj i ukrcaj pomoraca na brodove, ne mogu se odraditi smjene kako je to predviđeno”, izjavio je Nevan Melvan, glavni tajnik Sindikata pomoraca Hrvatske.
Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture tražilo je mogućnost da pomorci obave PCR testove čiji je negativan rezultat na virus uvjet kompanija za ukrcaj na brod.
“Mi to moramo pažljivo razmotriti jer imamo 15.000 pomoraca koji čekaju da se ukrcaju na brod, a broj naših testova je naravno ograničen i mi moramo za javni zdravstveni sustav imati dovoljan broj testova za bilo kakvu iznenadnu situaciju”, poručio je Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Nekoliko privatnih laboratorija izrazilo je interes za takvim testiranjem pa će to možda biti najbrže rješenje za pomorce.
Nikolina Radić