Trenutačno je aktivno više od 500 oglasa gdje se zapošljavaju umirovljenici. Stopa zaposlenosti umirovljenika u Europi kreće se oko 25 %, a u Hrvatskoj 2,8 %.
Cijeli život radite, napokon dočekate mirovinu i onda – opet radite. Zbog nedostataka radne snage sve više poslodavaca zapošljava umirovljenike, najčešće u trgovinama na pola radnog vremena. Već od iduće godine moći će raditi i osam sati na dan.
Gospođa Snježana Ćurković iz Zagreba nekoć je pripremala lijekove za pacijente, a sada police za kupce. Bolničke odjele zamijenila je trgovinom. Nakon 40 godina rada ima mirovinu od 480 eura koja joj za život nije dovoljna. Na pola radnog vremena radi već dvije godine, piše Danas.hr.
“Ima dana kad je manje teško, ima kad je više. Ima stvari koje su jako teške, kad stvarno teglim. Dosta mi bude naporno. Ima dana i kad je relativno mirno. Nemaš pauzu, ti moraš četiri sata odraditi na nogama i to je to”, govori.
Umirovljenici će moći raditi puno radno vrijeme
Nakon 10 godina pregovora, pao je dogovor između umirovljeničkih sindikata i udruga i ministra Marina Piletića. Umirovljenici će uskoro moći raditi puno radno vrijeme, ali uz isplatu pola mirovine.
“Dobro je tko može, zdravstveno, fizički i tko je sposoban. Samo, bilo bi fer od Vlade da daju cijelu mirovinu, a ne pola”, ističe zagrebačka umirovljenica Snježana Ćurković.
Proizvoda u trgovinama ne manjka, baš kao ni kupaca ali sve je manje onih koji police žele puniti. Za razvoj svakog posla ključni su radnici – kojih, samo u trgovini nedostaje najmanje 10 tisuća. “Meni je apsurdno da država ukida povlastica za mlade, a da se produljuje radno vrijeme umirovljenicima. Naši umirovljenici jesu vrijedni, ali moramo biti objektivni. Oni su odradili svoj radni vijek i ne znam koliko oni mogu 8 sati produktivno raditi”, smatra potpredsjednik Izvršnog odbora HUP-Udruge trgovina Mirko Budimir.
Rade da prežive
Trenutačno je aktivno više od 500 oglasa gdje se zapošljavaju umirovljenici. Stopa zaposlenosti umirovljenika u Europi kreće se oko 25 %, a u Hrvatskoj 2,8 posto.
“Prosjek EU je 30 posto starijih osoba od 65 koji rade zato što moraju, jer su primorani financijski, a imamo podatak od 74 posto starijih osoba u Hrvatskoj koji su primorani raditi zbog teške ekonomske situacije”, kaže glavni tajnik Sindikata umirovljenika Hrvatske Igor Knežević.
Ipak, za razliku od zapadno europskih zemalja gdje umirovljenici rade većinom da poboljšaju kvalitetu života, u Hrvatskoj rade uglavnom da prežive. “Dok zdravlja imam ja ću raditi, dok god mogu. Ima dana kad me leđa zabole, pa lakat, pa koljeno – ali popiješ ibuprofen i ideš dalje”, zaključuje Snježana.
Mogućnost da dodatno podebljaju svoje mirovine koristi sve više umirovljenika. “Mi ne želimo da naši umirovljenici rade poslove koje nikad nisu radili. Želimo da nastave raditi u istoj struci gdje su radili, a ne da budu skladištari, dostavljači, odrađuju teške fizičke poslove. Odlazak u mirovinu mora biti dobra mirovina, moj izbor hoću li raditi sat, dva ili puno radno vrijeme, a ne da me se tjera da radim jer imam nisku mirovinu”, ističe Igor Knežević.
Prije osam godina mogućnost rada koristilo je manje od tri tisuće umirovljenika, a danas ih je zaposleno više od 30 tisuća, piše Danas.hr.