OZBILJNA SITUACIJA

Video |Velika najezda stršljena u Bjelovaru i okolici

Idi na originalni članak

Zbog velikog broja poziva u pomoć, četiri tehničara zadužena za dezinsekciju i deratizaciju imaju pune ruke posla

Oglas

Opasni stršljeni okupirali su moto klub Bjelovar. “Primijetili smo prije par dana da se motaju oko lampe kad upalimo svijetlo, ali tek sinoć smo skužili gdje je bilo gnijezdo u ćošku zgrade”, kaže Mario Šulc, potpredsjednik Moto kluba Bjelovar.

Patrik je pet godina lovac na stršljene, ali takvu najezdu u okolici Bjelovara ne pamti. Na intervencije izlazi tri do četiri puta dnevno.

“Ove godine mogu reći najveći je val stršljena zbog izrazito slabih zima, ne uspiju uginuti ličinke u gnijezdu”, kaže Patrik Šantalab, sanitarni tehničar ZJZ-a Bjelovarsko-bilogorske županije. Misli da se i u narednim danima može očekivati i više najezda, te dodaje da smo trenutno na vrhuncu.

Zbog prijašnjeg iskustva Mario je znao da mora reagirati i pozvati pomoć što prije. “Osobno sam alergičan i imao sam ubod i dvije injekcije i bio na hitnoj. Bilo je kritično. Na vrijeme sam došao. Male djece imamo tuda, šetači sa psima, normalno da ima opasnosti sad kad smo vidjeli koliko ih ima”, kaže Mario Šulc, potpredsjednik Moto kluba Bjelovar.

Zbog velikog broja poziva u pomoć, četiri tehničara zadužena za dezinsekciju i deratizaciju imaju pune ruke posla. “Dosta su invazivni i napasni tako da ljudi zovu kad nađu gnijezda i kad se osjećaju ugroženo. Bilježimo dnevno 10 do 15 poziva što se tiče stršljena”, kaže Vedran Trupac, ravnatelj ZJZ-a Bjelovarsko-bilogorske županije. Zavod nudi ovu uslugu koja se naplaćuje ljudima koji nas zovu.

U Bjelovaru na hitnom prijemu i danas su spašavali živote jer ubod stršljena može biti koban.

“Mi smo odmah reagirali, naš tim u Daruvaru je brzo stigao i pacijent je dobro. Dojava je bila da je otežano disanje, narušena svijest međutim pacijent je zbog terapije u redu”, naglašava Davor Belčić, liječnik OHBP-a Bjelovarsko-bilogorske županije.

Poseban rizik ove životinje predstavljaju za osobe koje su alergične ili su imale ubod. “Samo je vrijeme u tom cijelom scenariju bitno, ništa drugo. Kod najtežih slučajeva je bitna venska terapija i adrenalin u mišić”, dodaje Belčić.

Kao ni posljedice za ljudsko zdravlje, ni intervencije nisu bezazlene.

“Ove intervencije su dosta zahtjevne jer su stršljeni dosta opasni kad su agresivni, ako nas ubodu ne možemo znati jesmo li alergični na njih ili nismo prije uboda tako da nije nikome svejedno i ne bi preporučio nikome skidati sam gnijezdo”, kaže Patrik Šantalab, sanitarni tehničar ZJZ-a Bjelovarsko-bilogorske županije.

Stršljeni su aktivni do kraja jeseni. Ako ih otkrijete, nemojte riskirati. Upozorenja treba shvatiti ozbiljno, prenosi Danas.hr.

Exit mobile version