CRVENI ALARM Epidemija tek počela i mogla bi potrajati: stručnjaci naveli kako se zaštititi od gripe

Idi na originalni članak
Foto: Ilustracija

Broj oboljelih od gripe raste i zabrinjava stručnjake. Samo do Nove godine evidentirano je oko 3.000 slučajeva

Oglas

Broj oboljelih od gripe raste i zabrinjava stručnjake. Samo do Nove godine evidentirano je oko 3.000 slučajeva, ali pretpostavlja se da ih je puno više. Ono najgore je kada se bolest zakomplicira, a takvih je slučajeva, potvrđeno nam je u KBC-u Split, sve više. Ondje se, naime, čekaju analiza i potvrda treće žrtve gripe u Hrvatskoj.

Gripa stiže naglo uz visoku temperaturu, a najčešća komplikacija zbog koje pacijent završi u bolnici je upala pluća.

“Trajalo je tako 5 dana i onda sam kod doktorice, to nije normalno i završio sam na hitnoj s upalom pluća”, ispričao je Ivan Tolušić, pacijent iz Zagvozda.

Na splitskoj klinici za infektologiju u posljednjih desetak dana pregledano je više od 200 pacijenata, a 20 ih je hospitalizirano. Na odjel je ovih dana stigla 63-godišnja pacijentica kod koje gripa još nije potvrđena, a stanje joj je teško.

“Primljena je na kliniku za infektologiju s obostranom upalom pluća. Stanje joj se jučer pogoršalo, postala je respiratorno insuficijentna i prebačena je na jedinicu intenzivnog liječenja, životno je ugrožena”, kazao je Boris Lukšić, predstojnik Klinike za infektologiju KBC Split.

Zbog nastalih komplikacija u Hrvatskoj su do sada umrle dvije osobe, čeka se potvrda i treće smrti u KBC-u Split. Kronični bolesnici, starije osobe, trudnice i djeca posebno su ugroženi.

“Ako je opće stanje djeteta dobro, unatoč temperaturi je dobro, jede, igra se, onda mogu sačekati dva, tri dana dok odu u doktora. Ako je opće stanje poremećeno, dijete odbija hranu, stenjakvo je, kenjkavo, onda treba što prije u pedijatra”, upozorio je Ante Omazić, specijalist pedijatrije.

Cjepivo je, kažu stručnjaci, najbolja prevencija, ali rizik od oboljevanja može se smanjiti uz sljedeće savjete:

“Jedino što čovjek može je izbjegavati prenapučene zatvorene prostore jer se gripa prvenstveno prenosi kapljičnim putem, tako da vas netko ne zakašlje ili zapljucka dok govori i kiše. Manji dio se može smanjiti rizik tako da se redovito peru ruke. Također se preporučuje bolesnima kad idu liječniku na pregled ako je moguće da nose maske”, naveo je Bernard Kaić, dežurni epidemiolog HZJZ-a.

Gripu u svakom slučaju treba odležati uz dosta tekućine. Epidemija je tek počela, a čini se da bi mogla i potrajati.
Dragana Eterović

Exit mobile version