Hrvatski poslodavci traže hitno odobrenje kvota za strane radne dozvole, o čemu im ovise novi poslovni ugovori
S jedne strane nezaposlenost s druge nedostatak čak 5099 radnika. Paradoks s kojim se najviše bori brodogradnja. U Uljaniku je zato u protekle dvije godine prekvalificirano 300 radnika.
U Uljaniku žele domaće ljude, ali uvoz radne snage trenutno je jedino rješenje.
“To su visoko stručni radnici za specifična brodograđevna područja i zato takvih radnika nažalost u Hrvatskoj nema, jer ih domaći srednjoškolski sustav ne producira u pravoj mjeri u kojoj su oni potrebni realnom gospodarstvu”, objašnjava direktor korporativnih komunikacija Uljanika Hrvoje Markulinčić.
Iz Hrvatske udruge poslodavaca od Vlade traže hitan dogovor o broju radnih dozvola za strance u idućoj godini.
“Ovisno o kvotama će ovisiti naši planovi i možemo li ići u neke povećane investicije. Mi imamo strukturni problem da imamo 200 tisuća radnika na burzi, a s druge strane fali nam radnika, što je jedan apsurd i ono što mi očekujemo i dajemo vladi da se sjednu i malo poslože, mi ćemo sigurno otvoriti razgovore s ministarstvom rada oko prekvalifikacije”, otkriva glavni ravnatelj HUP-a Davor Majetić.
Ministarstvo je za ovu godinu odobrilo 2300 radnih dozvola. Koliko će ih biti odobreno za iduću godinu još se ne zna.
“U ovom trenutku Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava razmatra pristigle prijedloge za zapošljavanje stranaca. Bitno je naglasiti kako je u procesu usklađivanja ponude i potražnje na tržištu rada ključna i suradnja s poslodavcima i sindikatima te ostalim dionicima na tržištu rada”, kažu iz Ministarstva rada i mirovinskog sustava.
Situacija je, kritična i u graditeljstvu, prometu, informacijskoj i komunikacijskoj tehnologiji ali i u turizmu kojemu sezonci ipak nisu dovoljni.
“Budući da smo pri selekciji kadrova konstantno suočeni s deficitom određenih radnih mjesta, prije svega na radnom mjestu konobara”, kaže voditelj korporativnih komunikacija grupacije Milenij hoteli Ivan Sarajlić.
I oni su zapošljavanje poticali kroz stipendiranje, no nitko neće u konobare. Poslodavci krive loš obrazovni sustav i slabu popularizaciju deficitarnih zanimanja.
Ida Balen