‘To su sve lijepe želje, no netko te novce treba i zaraditi’, poručuju poslodavci
Dobra vijest za oko 60 tisuća radnika u Hrvatskoj koji primaju minimalnu plaću. Najvjerojatnije od sljedeće godine ona raste, ali još je nepoznanica i koliko. Sindikati s jedne strane traže skok od čak 500 kuna. No poslodavci takve povišice najsiromašnijim radnicima odbijaju.
Kiko najbolje zna koliko je težak život na minimalcu. Radi u tekstilnoj proizvodnji i osnovna plaća mu je 2700 kuna neto. Uz invalidsku olakšicu mjesečno dobije nešto više od 3000 kuna. Kada je čuo da sindikati traže značajno povećanje minimalca to ga je razveselilo. Nada se da će Vlada donijeti odluku u korist onih koji zarađuju najmanje jer kaže da im je preživljavanje od 1. do 1. sve teže i teže.
“Iskreno da vam kažem pomoću magije pomoću magije… Iz jednoga kraja na drugi kraj i jako nam je teško i ta bi plaća trebala biti ipak veća i viša za nas radnike i pogotovo za nas invalide”, kaže Kristijan Vincek, radnik u tekstilnoj industriji.
Sindikati traže da se mininalac poveća sa sadašnjih 3120 kuna bruto na 3820 što u neto iznosi oko 3100 kuna. Poslodavci pak misle da je to previše. Oni nisu protiv, no zauzvrat traže od države kompenzacijske mjere za drvnu i tekstilnu industriju gdje i radi najviše radnika na minimalcu.
“To su sve lijepe želje, no netko te novce treba i zaraditi. Mi razumijemo sve socijalne aspekte i siromaštvo o kojem se priča kod nas, ali svi pregovori i razgovori kod nas o povećanju minimalca se kreću od 2 do 5 posto”, ističe Bernard Jakelić iz Hrvatske udruge poslodavaca.
Sindikati žele da se minimalac poveća od nove godine što bi, smatraju bilo fer prema najsiromašnijima koji nisu dobili nikakvo povećanje poreznom reformom. Njihovo je mišljenje da upravo porezna reforma i niži porez na dobit poslodavcima daju prostor da isplaćuju veći minimalac.
“Tražimo da to ipak bude značajnije povećanje minimalne plaće jer je ova apsolutno nedovoljna i povrh toga već se dugi niz godina se razgovara kako je minimalna plaća nedostatna za preživljavanje”, tvrdi predsjednik NHS-a Krešimir Sever.
“I zbog pravičnosti prema milijun i pol građana koji u poreznoj politici nisu dobili povećanje svojih primanja”, dodaje predsjednik HUS-a Ozren Matijašević.
“Ne možemo prihvatiti argument da je svako povećanje minimalca automatsko otpuštanje radnika”, jasno je Mladen Novosel, predsjednik SSSH-a.
U 2015. minimalac je povećan za svega 90 kuna i to u bruto iznosu. A Vlada danas šuti i najavljuje novu rundu pregovora.
Boris Mišević