Svaki četvrti poslodavac iskoristio je vladinu mjeru i zaposlenicima isplatio veće božićnice nego proteklih godina
Više u VIDEOPRILOGU IZNAD!
Ako su ga dobro rasporedili, za nešto manje od pola milijuna Hrvata siječanjska financijska depresija ove je godine u blažem obliku jer su božićnice bile izdašnije. U jednoj tvrtki 1100 zaposlenika dobilo je, na plaću, još 5 tisuća kuna.
“U današnje vrijeme kad toliko ljudi napušta Hrvatsku, radnici ne primaju redovno plaće, raditi za poslodavca koji uopće isplaćuje ikakvu božićnicu, nagradu ili nešto slično, je ono, ravno svjetskom čudu”, kaže Anita Ćorić Volarić, referentica u stanici za tehnički pregled.
Iako je novac došao u zadnji tren, jer je Vladina odluka donesena 1. prosinca, nikakav problem nije bio isplanirati što s njim.
“S obzirom da sam se nedavno udala onda za bračno putovanje.”
“Iako nismo mogli planirati navedenu isplatu, Uprava Centra za vozila Hrvatske isplatila je maksimalan iznos neoporezive naknade, svim zaposlenicima i ujedno pozdravljamo svaku odluku Vlade o poreznom rasterećenju rada”, kaže Danijel Mađarić, rukovoditelj odjela za materijalno-financijske poslove.
Veće božićnice ili nagrade zaposlenicima, kako god ih nazvali, isplatilo je više od 36 tisuća poslodavaca, 400 tisuća zaposlenika, a ukupno je isplaćeno preko milijardu kuna na koje država nije uzela porez.
“Svaki četvrti zaposlenik u Hrvatskoj ili ako isključite državnu i javnu upravu, to je praktički svaki treći zaposlenik u realnom sektoru. S tim da naravno ta mjera vrijedi i dalje. Dakle za 2019.”, kazao je Zdravko Marić (NEZ.), ministar financija.
A 2018. veće božićnice isplatili su i Importanne Grupa, Hrvatska Pošta, Mlinar, Kraš i drugi. Gotovo cijeli iznos dobili su i zaposlenici Atlantic Grupe.
“S obzirom na izvanredne rezultate ove godine, u potpunosti taj porezni benefit odlučila prenijeti na naše radnike. Tako da je to u smislu isplate gotovo još jedna mjesečna plaća”, kaže Neven Vranković, potpredsjednik Grupe za korporativne aktivnosti.
“4600 kn nagrade, 1500 kuna božićnice i 600 kuna za djecu”, kaže Ivan Androlić, voditelj ključnih kupaca.
No kada se nešto i dijeli, sindikati upozoravaju.
“Da se to doista regulira kroz nekakve kolektivne ugovore, ali da pri tome takve isplate ne budu nadomjestak za povećanje plaća”, kaže Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata.
Oni koji nisu uspjeli isplatiti izdašnije božićnice, za ovu godinu taj iznos od 7 i pol tisuća kuna mogu rascjepkati kroz razne mjesečne bonuse, uskrsnice, 13. plaće, regrese i slično. Iako neće biti pod borom, sigurno će biti dočekani s veseljem.
Željka Felbar