NOVI SUPERLIJEK NA LISTI HZZO-a! Na svjetski dan borbe protiv raka, velika nada za oboljele

Idi na originalni članak
Foto: Ilustracija

Hrvatska je druga u Europi po smrtnosti od raka, a prema posljednjim podacima više je od 21 tisuće novoboljelih

Oglas

Kada je saznala dijagnozu – emocionalno se slomila, ali nije odustala. Protiv opake bolesti još se bori.

“Svi su rekli da rak ne boli, no mene je bolio. Otišla sam liječniku, sve se brzo dogodilo. Vrlo kratko vrijeme. Ustanovili su da imam invanzivni karcinom dojke koji su mi u vrlo kratkom roku odstranili. Ne znam jesam li dovoljno vode pile koliko sam plakala. Sad je sve dobro”, kaže Biserka Blaženka.

HZZO je na listu osnovnih lijekova stavio 16 pametnih.

“Znam prijateljice, kolegice tu na Institutu koje koriste pametne lijekove, veoma su zadovoljne i jako sam sretna i presretna. Ja imam hormonalni karcinom i nikad ne znam gdje će mi se ponoviti i kada. Ja živim s time”, govori Ljerka Jazbec.

Na listi je napokon i pembrolizumab – u Americi proglašen biotehnološkim proizvodom godine, nada za bolesnike s metastatskim melanomom.

“Pametni lijek ciljano napada određene molekule koje eksprimiraju tumorske stanice. Njegovo djelovanje je ciljano, nuspojave su značajno reducirane, a njegov učinak je značajno bolji”, objašnjava Krešimir Martić s Klinike za plastičnu kirurgiju KB-a Dubrava.

Preživljenje za pacijente uznapredovalim melanomom doseže i 32 mjeseca, u odnosu na kemoterapiju koja je od 5 do 9 mjeseci

“Za melanom kažemo da je kemorezistentan. Mi smo njega pokušavali liječiti kemoterapijom. Ali su ti uspjesi bili minorni, ali nismo mogli ne poduzeti ništa. Mi se nadamo da će takvi lijekovi, iako nisu savršeni, pomoći mnogima i produžiti život”, kaže dr. med., specijalistica onkologije i radioterapije Ilona Sušac.

Osim prevencije na koju se stalno poziva, borba protiv raka tu ne staje.

“Važno je imati nacionalni plan, nacionalne strategije i prevencije, ali realnu i izvedivu”, jasan je predsjednik Hrvatske lige protiv raka Damir Eljuga.

Prošle godine umrlo je 14 000 ljudi, a po smrtnosti od raka drugi smo u Europi.

“Dakle, 500 novih ljudi svake godine na 100.000 stanovnika, europski prosjek je 365. U tom smislu gledamo. Kad bismo imali takve standarde i te rezultati svaki četvrti kod nas ne bi obolio, dakle jedan od četiri ne bi obolio”, otkriva Pavo Kostopeč iz Udruge P.I.N.K.

Od raka pluća umire najviše muškaraca, a žena od raka dojke.
Leona Šiljeg

Exit mobile version