PONAŠANJE NA KONCERTIMA

Otkriveno kada bi mogli na koncerte i kako će to izgledati! Bratoš: ‘To je ohrabrujuće!’

Idi na originalni članak
Foto: Riportal.hr/Mateo Levak

‘Ne možemo ih organizirati za dan, ali uskoro možemo’, kazao je predsjednik Hrvatske glazbene unije Nikša Bratoš

Oglas

Gost RTL Direkta bio je predsjednik Hrvatske glazbene unije Nikša Bratoš.

Pogledajte više u Videorilogu:

Na početku je komentirao izjavu koju je za RTL Direkt dao ravnatelj HZJZ-a, Krunoslav Capak. Naime, Capak je na pitanje kad ćemo opet na koncerte, rekao:

“Koncerti se mogu i sada organizirati na otvorenom. Na primjer, uz distancu dakle nitko nema ništa protiv toga. Koncerti u zatvorenom bi se također mogli održati uz to da to bude manji broj glazbenika koji su distancirani na više od 2 metra i publika isto po pravilu da među njima bude distanca više od 2 metra. Dakle to bi se čak i moglo organizirati”, kazao je Capak.

Bratoš odgovara:

“Odlična vijest je da je situacija takva da se o tome može razmišljati. Koncert se ne može u dan organizirati. Neće ići baš od sutra, ali nadamo se čim prije. Mi smo naše prijedloge artikulirali putem ministarstva kulture. Ohrabrujuće je. Vjerojatno ćemo nešto raditi”, rekao je Bratoš.

Na pitanje jesu li u glazbenom sektoru bili ljuti jer barem dosad nisu bili uključeni ni u kakve mjere popuštanja, Bratoš je rekao:

“Ne bi rekao da smo bili ljuti. Imali smo utisak kao da nismo došli na red. U svakom slučaju, puno je stvari zaustavljeno, nismo mi jedini”, kazao je.

Pisali su Vladi svoje prijedoge – misle da se studiji odmah mogu otvoriti, da treba dozvoliti koncerte na trgovima, open air koncerte, drive in koncerte….

“Prva stvar, što se studija tiče, tu rade dva čovjeka, to se moglo raditi. Što se tiče koncerata, prije tri tjedna smo predložili drive in koncerte. U Zagrebu imaju takva tri parkinga. Takva stvar se već održavala u Danskoj”, kaže i dodaje da u nekim zemljama postoje neki sektori, pregrade, i organizirali su koncerte na taj način.

“Zatvoreni koncert da bi bio rentabilan mora biti pun…”, jasno će.

“Glazbena industrija nosi zdravi tip aktivnosti”

I državi bi trebalo biti u interesu da počnu čim prije jer i od glazbenika i koncerata itekako zarađuju. Slabo je, naime, poznat podatak da glazbena industrija generira 6% BDP-a…

“Glazbena industrija nosi zdravi tip aktivnosti. To je jedan relativno jak generator prihoda. Mislim da su svjesni toga”, istaknuo je Bratoš.

Kako glazbenici žive u vrijeme korone? Od čega žive? Od interneta sigurno ne…

“Od interneta ne, to još uvijek nije sređeno kako treba, nadamo se da hoće. Ili od ušteđevina, ili od potpora”, ističe Bratoš dodajući da trenutno čak 15 tisuća ljudi ne može zbog koronavirusa baš ništa.

“Inače, mi smo u okviru Hrvatske glazbene unije, na osnovu nekih kriterija, uspjeli naći sredstva da u dva, tri mjeseca im pomognemo”, rekao je na kraju Nikša Bratoš.

Vijesti.hr

Exit mobile version