Postižemo više cijene zbog svježine i brzog plasmana: ‘Hrvatsku ribu svi smatraju visokokvalitetnom’

Idi na originalni članak
Foto: Facebook/Emilijana Obrić

Hrvatska riba postiže više cijene od konkurencije zbog svježine i brzog plasmana do kupaca

Oglas

Hrvatska je u 2018. ukupno izvezla ribe, ljuskara i mekušaca u vrijednosti od 170,5 milijuna eura, a samo u prvih 8 mjeseci prošle godine 121 milijun eura što ukazuje da će 2019. u konačnici biti uspješnija.

U svijetu se godišnje ukupno proizvede oko 400 tisuća tona brancina i orade. Od toga prednjači Turska sa 160 tisuća tona, slijedi Grčka sa 100 tisuća. Hrvatska proizvodnja je 13 tisuća tona, ali najvećima uspješno konkuriramo kvalitetom.

Visokokvalitetna riba

Pogledajte više u Videoprilogu:

Od ukupno proizvedenih 10 tisuća tona godišnje, tvrtka za proizvodnju i preradu brancina, oradi i hama iz Zadra čak 80 posto izveze na 15 europskih tržišta. Najviše izvezu u Italiju.

“Hrvatska riba je percipirana na najznačajnijim tržištima Europe kao što je Italija kao visokokvalitetna riba i ima svoju izuzetno dobru poziciju i po cijeni i općenito po kvaliteti”, kazao je direktor tvornice za uzgoj i preradu ribe Cromaris Goran Markulin.

Ribarska industrija je jedna od najperspektivnijih hrvatskih industrija s visokim potencijalom daljnjeg rasta izvoza.

Više cijene od konkurencije

U Japan Hrvatska izveze najviše tune, a na tržište Europske unije najviše sveže i zaleđene bijele ribe, brancina i orade. Uz svježu očišćenu i neočišćenu ribu tržište sve više traži prerađene riblje proizvode.

“Najveći je rast prerađevina zato što potrošači najviše traže gotovu spremnu robu”, kazala je Monika Šimunić, glavni tehnolog u preradi i sortiranju ribe.

Hrvatska riba postiže više cijene od konkurencije zbog svježine i brzog plasmana do kupaca.

“Svježina je samo po sebi kod proizvođača poistovjećena sa kvalitetom i tu smo mi osigurali sustav izlova gdje mi šest puta tjedno lovimo ribu i svim našim kupcima osiguravamo da 24 sata od izlova dobivaju ribu. Dakle, konkurencija iz Turske i Grčke to ne može. Oni dolaze za dva do pet dana u Italiju”, kaže Markulin.

Za kvalitetu je značajno i što riba raste u Jadranskom moru, najhladnijem moru Mediterana. Zbog toga sporije raste, ali kada naraste, onda razgrađuje mast i dobiva čvrstoću, ljepši oblik i bolju teksturu mesa.

Vijesti.hr

Exit mobile version