Prije točno dvije godine pokrenut je štrajk, a danas likvidacija Uljanika: Najveći teret opet snose radnici

Idi na originalni članak

Odluka nije iznenađenje, no očekivalo se da će uz nju doći i odluka Vlade o ponovnom pokretanju proizvodnje u novom poduzeću

Oglas

Pulski Uljanik odlazi u povijest. Na jutrošnjoj skupštini vjerovnika s 90 posto glasova odlučeno je da pulsko brodogradilište ide u likvidaciju.

Više pogledajte u videoprilogu:

Iako ova odluka nije iznenađenje, očekivalo se da će uz nju doći i odluka Vlade o ponovnom pokretanju proizvodnje u novom poduzeću. Za to su zainteresirani brojni naručitelji, a osobito 700-tinjak radnika koji su trenutačno na Zavodu za zapošljavanje.

Prije ravno dvije godine, na današnji dan, Uljanikovi su radnici pokrenuli prvi štrajk. Danas definitivna likvidacija društva.

“Stanujem stvarno blizu Uljanika i pogledam kroz prozor i kad vidim onu mrtvu tišinu srce mi se slama”, rekla je Nada Jodanović iz Pule.

“Katastrofa, nema troška, nema potrošnje, nema kupovine, zatvaraju se dućani”, kazao je Jure Jularić iz Pule.

“Neizvjesnost, nesigurnost, opet smo u nekom iščekivanju i očekivanju nečega”, poručio je Neven Radolović, član Predsjedničkog vijeća Jadranskog sindikata.

U iščekivanju su Vladine odluke kojom bi se ponovo pokrenula proizvodnja. Likvidacija je bila neizbježna jer Uljanikovi dugovi danas premašuju pet milijardi kuna, a imovina ni dvije.

“Uljanik d.d. s OIB-om kojeg ima će otići u povijest, ali to ne znači da on, odnosno njegovi dijelovi ne mogu biti nukleus jednog novog društva”, rekla je Marija Ružić, stečajna upraviteljica Uljanika.

“Ta odluka za odlazak u likvidaciju nije bila neočekivana. Ono što smo očekivali je da paralelno s time će doći odluka vlade o nastavku, kroz novu firmu”, kazao je Samir Hadžić, član Vjerovničkog vijeća Uljanik brodogradilišta.

Odluku o nastavku proizvodnje ili definitivnom gašenju Vlada je trebala donijeti prije predsjedničkih izbora, a onda je došlo do odgode.

“Vlada mora ovog puta uzet u obzir tržišnu igru, a ne političku”, poručio je Boris Cerovac, predsjednik Jadranskog sindikata.

Nastavak proizvodnje je i dalje moguć. Brod za prijevoz stoke treba dovršiti, a dok 700-tinjak radnika čeka na Zavodu za zapošljavanje, australska Scenic grupa želi još pet super luksuznih kruzera u vrijednosti 800 milijuna eura.

“Šteta bi bilo izgubiti jednu takvu kompaniju koja je spremna uložiti toliko novca”, izjavio je Hadžić.

No mogući su i drugi scenariji, poput povratka Danka Končara i priče o turističkim nekretninama.

“Sve je moguće, ali mislim da će netko itekako razmisliti prije nego donese odluku jer bi ta odluka mogla biti previše teška i opasna za onoga tko ju donosi”, rekao je Cerovac.

Koji se god scenarij ostvario, najveći teret opet snose radnici koji prodajom Uljanikove imovine neće naplatiti ni trećinu svojih potraživanja.

Vijesti.hr

Exit mobile version