Raste broj naleta divljači: Znate li što činiti kada je u pitanju naknada štete?

Idi na originalni članak
Foto: Ilustracija

Naleti automobila na životinje sve su češći na našim cestama, a u jesen najčešće stradava divljač

Oglas

Vozilo je u pokretu na cesti, ali divljač je tik uz prometnicu pa se nesreća dogodi u tren oka, a nesretne životinje ove godine prečesto završe pod kotačima vozila.

Više u VIDEOPRILOGU:

Samo u Požeško-slavonskoj županiji od početka ove godine stradalo je 158 srna, 11 divljih svinja, pet jelena, tri jazavca te dvije lisice, isto toliko zečeva, ptica i čagljeva, a to je ukupno 188 naleta vozila na divljač.

Upravo noću vozači snimaju srne kako prelaze cestu, a zašto je to tako u ovo doba godine objašnjava lovnik Lovačkog društva ‘Seljak’ iz Jakšića Ivica Kovačević: “Srneća divljač, ona ne migrira. Drži se svoga terena, međutim dolaskom hladnih dana, jeseni, pred zimu, dolazi do grupiranja srneće divljači i tada okupljanjem te divljači dolazi do njene migracije, prelaska prometnica i cesta upravo u sumrak”.

Stoga policija poziva vozače na oprez jer osiguranje će pokriti štetu naleta na divljač samo ako ste vozili prema propisima. Neprilagođena brzina je osnovni problem, ali treba paziti na sve, upozorava glasnogovornica Policijske uprave požeško-slavonske Nikolina Janković: “Tu može biti upravljanje vozila pod utjecajem alkohola, upravljanje tehnički neispravnim, neregistriranim vozilom, upravljanje vozilom dok razgovarate na mobitel i o tome ovisi kazna”.

A ne stradava samo divljač, već i psi, mačke, čak i pokoja guska. Drugačije se gleda ako naletite na divljač ili na domaću životinju jer ako naletite na domaću životinju, kaznu, ali i odštetu plaća vlasnik ako se o životinji nije brinuo na adekvatan način.

No ionako velika brojka stradalih životinja još je i veća, a u slučaju bijega kazne su još rigoroznije.
Tin Kovačić

Exit mobile version