Sanader, Bandić, Vidošević… Donosimo kronologiju spektakularnih uhićenja nakon kojih se nije dogodilo – ništa

Idi na originalni članak
Zdravko Mamić i Tomislav Horvatinčić u loži maksimirskog stadiona (Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL)

Povodom uhićenja brojnih ljudi iz koncerna Agrokor koja su danas uzdrmala Hrvatsku, prisjetili smo se svih spektakla koje su nam u proteklih deset godina priuštili Uskok ili tužiteljstvo, a nakon kojih se nije dogodilo – ništa

Oglas

Ni sedam godina nakon spektakularnog uhićenja bivšeg premijera u Austriji – još nije gotovo! U istražnom zatvoru Ivo Sanader je proveo tri godine, nakon čega je pušten da se brani sa slobode.

Njegov posao sa sudovima do danas nije završen.

U slučaju Planinska nepravomoćno je osuđen na 4,5 godine zatvora. Nepravomoćna presuda za Fimi mediu ukinuta je, a u tijeku je ponovljeno suđenje. Ukinuta je i pravomoćna presuda u slučaju Hypo i Ina MOL, a Sanader čeka nastavak ponovljenog suđenja. Za aferu HEP-DIOKI tek se očekuje početak suđenja.

“Teško mi je reći što to govori o hrvatskom pravosuđu, možda bismo se trebali prije svega okrenuti hrvatskim zakonima. Nemojmo zaboraviti da su i hrvatski kazneni zakon i Zakon o kaznenom postupku u zadnjih par godina mijenjani nekoliko puta. Dakle, vidimo da i zakonodavac vrluda oko toga što mislim napraviti, što ne misli napraviti i kakvu borbu protiv kriminala želi voditi”, komentira Ana Raić Knežević, novinarka Telegrama

Prije tri godine, pred očima javnosti, u nedjelju poslijepodne u velikoj akciji policije i PNUSKOK-a uhićen je i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić. Pretresani su stanovi, garaže i vikendice, Zagrebački holding i Gradsko poglavarstvo.

“Gradonačelnika se sumnjičilo da je udruzi ‘U ime obitelji’ priskrbio nezakonitu korist od 308 tisuća kuna. Zbog sumnji da je nizom nezakonitosti oštetio gradski i državni proračun protiv Bandića je podignuta i druga optužnica. No zbog čestih bolesti, operacija, poštara i raznih drugih nevjerojatnih isprika oba suđenja stigla su – nigdje.

Prije dva tjedna pripremno ročište u Aferi Štandovi je odgođeno. A u aferi Agram sud tek treba odlučiti o osnovanosti optužnice, koja je podignuta prije dvije godine.

U rano jutro 12. studenog 2013. uhićen je Nadan Vidošević pod sumnjom da je zloupotrijebio položaj i ovlasti u aferi izvlačenja 32 milijuna kuna iz HGK preko firme Remorker. Pretresao se njegov ured, ali i dom u kojem je više od 500 slika, amfora, skupocjenih starih knjiga, te kolekcija prepariranih životinja.

“Pa zapravo kad policija nekome u ranu zoru pokuca na vrata to je poprilično spektakularno, pogotov kad je veći broj osoba u igri. To naravno u javnosti stvara dojam jedne masovne operacije i jedne velike akcije koja se pokreće zbog nekog ozbiljnog kriminala”, dodala je Raić Knežević.

Zbog kojeg je bivši čelnik Hrvatske gospodarske komore u Remetincu proveo pet mjeseci. Pušten je prije više od tri godine, a suđenje tijekom kojeg ponavlja da nije kriv još uvijek je tijeku.

2008 dogodio se Index 3 – velika akcija vezana uz prodaju ispita na četiri zagrebačka fakulteta. Policija je obavila više od 190 pretresa i uhitila 105 osoba. I u ovom slučaju sudilo se dva puta. Konačna presuda donesena je tek u lipnju ove godine – čak devet godina od početka akcije.

Poznata profesorica trgovačkog prava rofesorica Deša Mlikotin Tomić kažnjena je sa 730 sati humanitarnog rada. Glavni posrednik i prvooptuženi Milan Ćevid prošao je najgore – dobio je dvije godine zatvora, dok je čak šestero profesora oslobođeno optužbi.

Poduzetnik Tomislav Horvatinčić oslobođen je optužbi da je skrivio smrt talijanskih supružnika Salpietro. Na prvom suđenju je tvrdio da su mu otkazale komande, na drugom da se onesvijestio. I to je prošlo. Građanima kažu, u pravosudni sustav teško je vjerovati.

Božidaru Kalmeti tek je počelo suđenje za izvlačenje milijuna iz HAC-a. A baš danas je osam godina nakon prve presude ponovno počelo suđenje Branimiru Glavašu za zločine nad srpskim civilima u Osijeku 1991. godine.

Ines Goda

 

Exit mobile version