STIŽE NAM UVOZNA RADNA SNAGA! U turističkom sektoru tražit će se čak 15 tisuća radnika

Idi na originalni članak
Ilustracija

Ove godine odobreno je čak 30 tisuća radnih dozvola strancima

Oglas

 

Više u VIDEOPRILOGU IZNAD!

Potrebe za uvoznom radnom snagom iduće godine bit će veće nego ove, kada je odobreno više od 30 tisuća radnih dozvola.

Ove godine najviše se stranih radnika tražilo u graditeljstvu ugostiteljstvu i metalskoj industriji, dok će se iduće godine u turističkom sektoru tražiti čak 15 tisuća stranih radnika.

Fine zalogaje može izbaciti samo vrhunski kuhar, a takvoga nije lako naći. No, čini se da je potražnja za radnom snagom i to stranom već počela.

„Problem vam je sve, u jednom trenutku vi ne možete naći najobičnijeg perača, da ne govorimo o vrhunskom kadru kuhara koje je jako teško naći, ako ga nađete onda se morate potruditi da ga zadržite jer morate imati kontinuitet kad to nemate ne vodi vas to nigdje”, kazao je Željko Alfirević.

Za radnicima se traga u zemljama van Europske unije, a ove godine odobreno je više od 30 tisuća radnih dozvola strancima. Najviše u graditeljstvu, ali slijedili su turizam i ugostiteljstvo. Već sada se zna da će za turizam te brojke iduće godine biti veće.

„Nekakvo stanje iz izvora možemo reći da je to oko 12 tisuća, a s terena dobivamo informacije da je to čak 15 tisuća, prošle godine smo imali informaciju da je to deset tisuća. Znači za 50 posto se ta potražnja povećala ove godine”, rekla nam je Nataša Bušić, koordinatorica za turizam HGK Split.

Ipak čarterima ni uvozne kvote pretjerano ne pomažu.

„Što se tiče uvozne snage, mi ne znamo s čime bi mi u tom slučaju raspolagali. Ono što bi najradije – zadržali domaće radnike i uložili u njih više neto plaće ako bi opterećenje isplata plaća bilo niže“, kazala je Subašić.

Dok prosječna plaća u susjednoj Sloveniji raste, naši poslodavci tvrde da su preopterećeni porezima i prirezima da bi napravili isto.

„Razlika koju smo mi imali u PDV-u bio je prostor koji je ostavljao prostor za investicije. Sada je ta investicija jako sužena, a mi smo sada svedeni na preživljavanje”, rekao je ugostitelj Željko Alfirević.

Više se ne može čekati sezona da se popune radna mjesta, o potrebnim radnicima, makar i uvoznim, razmišlja se mjesecima unaprijed.
Dragana Eterović

Exit mobile version