U DVA DANA 174 NESREĆE: Hrvatska prometno jedna od najnesigurnijih zemalja u Europi

Idi na originalni članak
Foto: Facebook/D. A.

Prvi vikend u ožujku obIlježio je velik broj prometnih nesreća. Hrvatska je, što se tiče prometa, jedna od najnesigurnijih država u Europi

Oglas

Troje poginulih, 70-ero ozlijeđenih. Epilog je to čak 174 prometne nesreće koje su se dogodile samo u petak i subotu. A više puta ovih dana policija je upozoravala vozače.

“Mi smo i za ovaj tjedan apelirali više puta na sve sudionike u prometu da vode računa znači obzirom na ove zimske uvjete, da vode računa o sigurnosti u prometu.  No do nekih poruka nije došla”, rekla je Nikola Milina, glavni ravnatelj policije.

Nevjerojatno pretjecanje u zavoju i ulazak u škarice na snijegom prekrivenom kolniku – zabilježila je prije dva dana kamera u automobilu HAK-ovog stručnjaka za sigurnost Damira Novaka.

Da, evo ja sam imao situaciju da ljudi neshvatljivo, neshvatljivo – moram reć divljaju po cesti. To je upravo jedna situacija s nekim tko uopće nije svjestan što se može dogoditi i kako tom svojom vožnjom ne da ugrožava sebe nego i sve ostale na cesti”, dodao je Novak.

I u tome, objašnjava sudski vještak za promet Goran Husinec – leži dio odgovora na pitanje – zašto se u Hrvatskoj i dalje toliko gine na cestama.

“Vozači puno piju, ne paze i ne prilagođavaju brzinu, vozni park nam je loš, auti su zastarjeli, sve skupa kad se zbroji prometna kultura nam je slaba i rezultati su takvi kakvi jesu”, rekao Goran Husinec, sudski vještak za promet.

Prema pogibelji na cestama – samo je pet zemalja Europske unije gore od Hrvatske. U 2016. kad se gleda broj poginulih u cestovnom prometu na milijun stanovnika – najmanje je žrtava u Švedskoj – 27. Prosjek Europske Unije je 50 žrtava, a u Hrvatskoj ta crna brojka iznosi 73. Najgora je stanje u Bugarskoj s 99 žrtava.

Ukupno, u Hrvatskoj je 2016. u prometu život izgubilo 307 osoba, a lani 331. 8 posto više. Sigurnost na hrvatskim cestama – značajno je bolja nego prije desetak godina, no neki se problemi vuku, poput voznog parka u prosjeku starog 13 godina.

“To sigurno nije zadovoljavajuće, jer ta stara vozila sigurno ne udovoljavaju uvjetima koja bi trebala imati današnja vozila, koja imaju nova vozila i s te strane se može napraviti nekakav iskorak”, kazao je Damir Novak.

Taj problem država je detektirala i smanjenim trošarinama donekle pokušala popraviti. O sigurnosti stalno razmišljaju i u MUPu.

“Svake godine ulažemo velike napore kako bi prevenirali, smanjili broj prometnih nesreća, ali MUP ne može samo i Ravnateljstvo policije, hrvatska policija, sami riješiti taj problem”, prokomentirao je Nikola Milina, glavni ravnatelj policije.

Hrvatska si je nacionalnim programom zacrtala do 2020 drastično smanjiti broj poginulih u jednoj godini. Na 213. Zasad su trendovi još uvijek daleko od očekivanja.
Josip Antolić

Exit mobile version