Nisu dostupni svima

U Hrvatskoj građani ne mogu kupiti kućni korona test – iako se prodaje u nekim zemljama EU

Idi na originalni članak
Foto: Mateo Levak/Riportal

‘Brzi testovi koji su dostupni na hrvatskom tržištu namijenjeni su isključivo profesionalnoj uporabi’

Oglas

Kućni test na koronavirus koji rezultat daje za 15-ak minuta! Takvi testovi stigli su jučer u ljekarne u Srbiji, a već dulje vrijeme prodaju se i nekim zemljama Europske unije.

Pogledajte više u Videoprilogu:

Njihova cijena znatno je niža od one u laboratorijima i privatnim klinikama u Hrvatskoj koje iste testove naplaćuju i nekoliko puta skuplje. Ružica Đukić istražila je može li se kućni korona test kupiti i kod nas i po kojoj cijeni.

Do jučer su ovaj sterilni štapić gurali medicinski djelatnici, sada to u Srbiji mogu i građani sami. I to za samo 1300 dinara što bi bilo oko 83 kune.

“Ovo je jako dobar način da se ubrza detekcija prisustva virusa obzirom da će pacijenti onda moći odmah da pristupe lečenju i da dobiju terapiju koja je potrebna”, rekla je Jasminka Bjeletić, direktorica tvrtke Apoteka.

Cijeli postupak je prilično jednostavan. Najveći je izazov pravilno uzeti bris.

“Potrebno je uzeti ćelije iz nazofarinksa zbog toga što virus nije prisutan u sekretu nego je prisutan u ćelijama. Potrebno je malo energičnije uzeti”, pojasnila je Tanja Jovanović, virusologinja i članica Kriznog stožera Srbije.

Takvi testovi u prodaji su i u Italiji, Belgiji i u Njemačkoj gdje je ipak prije odlaska u ljekarnu potrebno dobiti recept liječnika obiteljske medicine, a potom i platiti 110 kuna po komadu. Malo je poznato da se ovi testovi mogu kupiti i u Hrvatskoj za 80-tak kuna, ali nisu dostupni svima.

“Ima, ima, dosta ih prodajemo. Ordinacije i doktori zovu. Oni jedini mogu kupiti. Građani cijelo vrijeme zovu isto, ali njima, na žalost, ne možemo prodati”, izjavila je Petra Stučka, magistra farmacije.

“Brzi testovi koji su dostupni na hrvatskom tržištu namijenjeni su isključivo profesionalnoj uporabi. Njih smiju primjenjivati ne laici, obični građani, već osobe koje su educirane za pravilno izvođenje tih osoba tih testova i ono što je jako bitno njihovu interpretaciju odnosno interpretaciju rezultata dobivenu testiranjem”, poručila je Ivana Šipić Gavrilović, glasnogovornica HALMED-a

Iz Halmed-a kažu kako su neke zemlje ovakve testove i zabranile te da se testovi za korisnike laike prolaze daleko stroži postupak ocjenjivanja koji nije moguće provesti u kratkom roku. Isti testovi kakve u Hrvatskoj mogu kupiti samo zdravstveni radnici koriste se u privatnim laboratorijima i klinikama. Njihove cijene kreću se od 250 do 350 kuna što je četiri i pol puta skuplje od onog u ljekarni.

Vijesti.hr

Exit mobile version