Vikend donosi prilično promjenjivo, ali uglavnom suho i još uvijek razmjerno toplo vrijeme
Ušli smo u studeni. Mjesec koji bi trebao donijeti studen. Tehnički gledano, studenim danom smatramo onaj u kojem temperatura tijekom cijeloga dana ne prelazi nulu. Statistički, ako promatramo posljednju aktualnu klimatologiju, onu 1981.-2010., imamo po jedan studeni dan svake godine.
Dakle, kad bismo gledali samo klimatološke srednjake, mogli bismo računati na jedan studeni dan u studenom. Međutim, u pravilu nisu tako lijepo raspoređeni. Najčešće imamo dulje nizove godina u kojima nemamo niti jednog studenog dana, a onda nam se zalomi neka anticiklona koja nam navuče ledenu maglu nad glavu pa po tjedan dana živimo u studenom okruženju. Tako je bilo i 2011., posljednje i jedine unazad 10 godina kada smo imali studene dane u studenom.
U ovom je studenom vjerojatnost dane s dnevnom temperaturom ispod nule prilično mala.
I jutra će biti prilično topla. Današnje je, primjerice, bilo iznenađujuće toplo. Pogotovo na zagrebačkom području, gdje je dobar dio noći puhao umjeren jugozapadni vjetar. Nakon početnog večernjeg osvježenja, temperatura je u 23 sata skočila na 14 stupnjeva i tu se zadržavala sve do pred izlazak sunca, do 5 ujutro.
Najnižu temperaturu zabilježili su Karlovac i Sinj, 6 celzija. U nizinskom dijelu zemlje i dalje traje jesen bez mraza. Sve kasniji nastup mrazova, inače, globalni je trend i spada u neke od najočitijih posljedica globalnog zatopljenja. I ove godine još uvijek čekamo prvi mraz. I čekat ćemo ga još najmanje desetak dana. Vikend donosi prilično promjenjivo, ali uglavnom suho i još uvijek razmjerno toplo vrijeme.
JADRAN
Na Jadranu u subotu pretežno sunčano. Ujutro burin, na dubrovačkom području bura umjerene snage. Već prije podneva na sjeveru će zapuhati jugo, a do kraja dana proširit će se do Punte Planke. Najprije oko Rijeke, a zatim i u Istri polako će se naoblačivati, a poslijepodne će već ponegdje biti i kiše.
U nedjelju prijepodne naoblačenje će zahvatiti veći dio obale, a poslijepodne će biti uglavnom kraćih sunčanih razdoblja. Osim u već spomenutim područjima u kojima će kiša početi tijekom subote, zadržat će se suho, ali vrlo vjetrovito. U nedjelju ujutro udari juga ojačat će najprije u Kvarneriću, do sredine dana jugo će već posvuda biti jako, a na otvorenom sjevernog i srednjeg Jadrana na mahove i olujno! Takvi su uvjeti vrlo neugodni za plovidbu pa imajte na umu da u nedjelju popodne neće ploviti svi brodovi i katamarani, a možda i pokoji trajekt. Temperatura se ni sutra ni prekosutra neće značajnije mijenjati, ali će se upravo zbog juga u nedjelju posvuda činiti osjetno hladnije!
UNUTRAŠNJOST
Subota će na kopnu započeti maglom. Najgušća i najtrajnija bit će u Posavini, Moslavini, Zagorju i Prigorju gdje će zadržati sve do oko 10 ili 11 sati prijepodne. U većem dijelu Podunavlju, Podravini i Turopolju te na karlovačkom području očekuje se također jutarnja sumaglica ili magla no ona će se razići već ujutro.
Nedjelja će i biometeorološki biti znatno nepovoljnija. Južina će kod meteoropata i kroničnih bolesnika uzrokovati glavobolju, razdražljivost i umor te bolove na mjestima ranijih ozljeda. Ne dozvolite da s glavoboljom krenete u novi tjedan, pripremite se za kišan i hladan ponedjeljak na vrijeme!
Uvod u vrijeme idućeg tjedna i pripadajuće zanimljivosti možete doznati u televizijskim emisijama RTL Vrijeme, svakoga dana u 16:30, 18:25 i 19:45, a na vaše upite i komentare odgovaramo i na Facebook stranici RTL Vrijeme.
Dunja Mazocco Drvar