Planira podnijeti pritužbu kako bi ova situacija koja ugrožava zdravlje turista izašla na vidjelo
Talijan koji u Tučepima ljetuje već gotovo 20 godina, ovu godinu neće pamtiti po dobrome.
“Nakon samo nekoliko dana boravka u privatnom smještaju u centru Tučepa, gdje sam uvijek odsjedao, primijetio sam crvene ugrize po cijelom tijelu koje si nisam znao objasniti. Prošlo je nekoliko dana i shvatio sam da je to vjerojatno od insekata koji su noću gmizali po zidovima”, ispričao je za Jutarnji list talijanski turist koji objašnjava da je nakon pretraživanja interneta otkrio da je riječ o stjenicama (bed bugs na engleskom).
Osobito ga ljuti što ga vlasnik apartmana, kojeg poznaje godinama i koji je znao da ima stjenice u apartmanu, o tome uopće nije obavijestio.
“Odmah sam prekinuo godišnji i pobjegao iz Hrvatske. Bio sam sretan kad sam došao doma, ali da budem iskren pomislio sam na nove turiste koji su poslije mene došli u taj apartman. Doista nije u redu da u jednom civiliziranom mjestu postoje poduzetnici koji zbog zarade dovode u opasnost zdravlje turista. Istih onih turista koji u Hrvatskoj troše novac i pune joj proračun”, ljutito objašnjava talijanski turist.
Poručio je i kako planira podnijeti pritužbu lokalnim zdravstvenim vlastima, kako bi ova situacija koja ugrožava zdravlje turista izašla na vidjelo.
Stjenice su nekad bile karakteristične za prljave i zapuštene prostore, no sada se najčešće šire putem prtljage. Gosti iz aviona dolaze u luksuzne hotelske sobe, apartmane i hostele, a stjenice najčešće donesu s koferima, a ponekad i automobilima. Suzbijanje je mukotrpan posao, posebice ako su se kukci već razmnožili u većem broju.
Radi o kukcu kojeg se teško riješiti jer je iznimno otporan, kako na hladnoću, tako i na iznimno visoke temperature, a bez hrane može čak 600 dana.
Znak da ste s njima dijelili krevet su crveni tragovi ugriza za koje je karakteristično da se protežu i ravnoj crti. Vole gristi izložene dijelove tijela kao što su noge, ruke, vrat i lice.
Nakon što nam se napiju krvi, poprimaju tamnocrvenu boju, a ženke postaju plodne. Jajašca ostavljaju na skrivenim mjestima, a nove se stjenice iz njih izlegnu za oko 3 tjedna. Kad su se dobro nasisale krvi, stjenice mogu dugo gladovati: hrane se jednom tjedno, a bez hrane mogu preživjeti mjesecima.
Još jedan znak da su prisutne u prostoru je težak slatkasti miris koji potječe od kemikalija koje ispuštaju u svrhu komunikacije.
Vijesti.hr
Foto: Miranda Cikotic/PIXSELL
VIDEO DANA: