Ostavku je podnio Josip Ćelić, ali i još dvojica visoko rangiranih policijskih službenika
Više u VIDEOPRILOGU:
Prilog reporterke RTL-a Ivane Ivande Rožić doveo je do poveće čistke u policiji. Nakon što je RTL neki dan objavio da je zamjenik ravnatelja policije Josip Ćelić još u ožujku uhvaćen kako vozi brzinom od 160 kilometara na sat na mjestu gdje je brzina ograničena na 50 km na sat, a da protiv njega sve to vrijeme nije pokrenut prekršajni postupak, danas su zbog tog slučaja podnijeli ostavke i Čelić, ali i još dvojica visoko rangiranih policijskih službenika: načelnik Policijske uprave krapinsko-zagorske Darko Car i načelnik Luzario Kulaš.
Ćelić premješten na niže, nerukovodeće mjesto: ‘Utvrđeni su prekršaji koji se ne mogu tolerirati’
Naime, nakon što je RTL objavio priču, u Policijsku upravu zadarsku u kojoj se dogodio incident s Ćelićem upućen je izvanredni nadzor koji je otkrio da je na sličan način zataškan i slučaj kad je istom županijom jurio i načelnik Policijske uprave krapinsko-zagorske Darko Car. U oba slučaja evidnetirano je da su odmah nakon prekršaja i Ćelić i Car kontaktirali načelnika Prometne policije u Zadru, Luzaria Kulaša i da je nakon toga njihov prekršaj negdje u policijskoj proceduri netragom nestao.
U tom nadzoru je utvrđeno da su sveukupno petorica službenika prometne policije u Zadru sudjelovali u tom očitom zataškavanju. Tim povodom večeras su se na konferenciji za medije javnosti obratili i ministar unutranjih poslova Davor Božinović i ravnatelj policije Nikola Milina.
Više na temu govorila je u Direktu Ivana Ivanda Rožić osobno, a najprije je pojasnila činjenicu da u policiji kažu kako nisu utvrdili da je bilo zataškavanja, ali priznaju i da ništa nije poduzeto po pitanju sankcioniranja njihovih kolega koji su uhvaćeni u prekršaju.
“Zanimljivo je više stvari. Pohvalno je što je poslan stručni tim u Zadar, gdje su utvrđene nepravilnosti. Neosporno je i da se izlistom telefona utvrđen kontakt prema zadarskoj policiji samo dvije ili tri minute nakon prekršaja. Zanimljivo je i da je prekršaj podnesen tek nakon upita policiji u Zadru. Dakle, mnogo je pitanja”, kazala je Ivanda Rožić.
Zanimljivo je i da nitko nije smijenjen nego su predali ostavke.
“Da se cijela priča nije pojavila u javnosti, oni bi nastavili raditi na svojim funkcijama. Ćelić je dan nakon objave priznao prekršaj, ali je odbacio mogućnost zataškavanja. A danas podnosi ostavku”, navodi naša novinarka.
Ostaje dojam da ima još zataškavanja.
“Prema mojim informacijama, slučaj načelnika PU krapinsko-zagorske nije jedini. Pitanje je što snimke presretača iz drugih gradova skrivaju. Koliko sam shvatila, nepisano pravilo je: ne kažnjavati visoke dužnosnike. S druge strane, postoji dopis ravnatelja policije Nikole Miline o tome da se bez obzira na funkciju službenika treba pridržavati prometnih propisa”, navodi Ivanda Rožić.
Možda se sad može očekivati i ovakav nadzor u svim policijskim upravama.
“To bi bilo logično, da vidimo što se događa u ostatku Hrvatske”, zaključila je RTL-ova novinarka.
Vijesti.hr