Ako se radno sposobni Kninjani koji dobivaju socijalnu naknadu ne odazovu pozivu, pravo na naknadu im se ukida
Bilo tko od radno sposobnih korisnika socijalne naknade na području Knina može očekivati poziv za sudjelovanje u radu za opće dobro. Ako se bez opravdanog razloga ne odazove, ostat će bez novca, odnosno, bit će mu ukinuto pravo na socijalnu naknadu.
Pogledajte više u VIDEOPRILOGU:
”Ako se ne odazovu, naknada se ukida”
Kninske parkove uskoro će uređivati i radno sposobni primatelji socijalnih naknada. Od 2300 ljudi, koliko ih u Kninu živi od socijalne pomoći, njih 339 radno je sposobno.
“Ako se ne odazovu radu za opće dobro, nama se to povratno vraća i onda im se ukida pravo na zajamčenu minimalnu naknadu i ne mogu ponovno podnijeti zahtjev za isto pravo u roku od šest mjeseci”, izjavila je Josipa Buzdovačić, ravnateljica Centra za socijalnu skrb Knin.
Svi nezaposleni radno sposobni korisnici socijalne pomoći poziv iz Grada mogu očekivati za 10-ak dana.
“Planiramo im dodijeliti nekakve jednostavne, manualne poslove po gradu – čišćenje lišća, grana, bojenje ograda i tako dalje”, objasnio je zamjenik gradonačelnika Knina Marijo Ćaćić.
Građani ovakvu odluku pozdravljaju.
“Puni su kafići neradnika i grebu se o socijalu, Crveni križ, Caritas i dobivaju drva, a ja sam na mirovini od 1200 kuna i živim”, izjavila je Ana Knežević iz Knina.
“Ništa ne rade, i to je to. Uzimaju novac i apsolutno ništa ne pridonose”, komentirao je Ivan Barić iz Knina.
Odluka se provodi i u drugim gradovima
“Ima ljudi jako sposobnih, a ne rade ništa i dobivaju socijalu. Ima ih koji nisu sposobni – tako da mislim da je odluka dobra u svakom slučaju”, izjavio je Kninjanin Jovo Vučković.
Iz Knina se u posljednjih pet godina iselilo četiri tisuće ljudi, a Kninjani tvrde da i među iseljenicima ima onih koji i dalje primaju socijalnu naknadu.
“Ja vjerujem da ima i takvih slučajeva, ne vjerujem da je njih puno, ali i ova mjera će i takvima stati u kraj, znači onemogućit će im daljnje korištenje ovih sredstava’, smatra zamjenik gradonačelnika.
Prema najnovijim podacima Ministarstva, do kraja listopada zajamčenu minimalnu naknadu od 800 kuna ostvarila je 62.491 osoba u Hrvatskoj. Od tog broja njih 28.566 radno je sposobno, odnosno njih 45 posto.
Ovakva odluka primjenjuje se od prošle godine i u Bjelovaru, a otprije i u Murskom Središću, Orahovici, Đurđevcu i Čazmi, gdje je dio korisnika ostao bez socijalne pomoći jer je odbio sudjelovati u javnim radovima.
RTL/Vijesti