Nakon što ćemo se za vikend prolazno malo zagrijati, početkom idućeg tjedna doći će do novog pada temperature zraka, povezanog s prolaskom hladne fronte
Trenutno je sinoptička situacija u Europi takva da se veći dio kontinenta nalazi pod utjecajem anticiklone, koja se centrom nalazi nad sjeverom Europe, dok se južnije i zapadnije nalaze ciklone, piše RiMeteo.
Upravo će djelovanje anticiklone omogućiti pristizanje veće količine toplijeg zraka s jugozapada, zbog čega će u subotu i nedjelju vrijeme biti primjerenije dobu godine uz dosta sunčanog vremena.
No već do petka navečer na Atlantiku će doći do uzdizanja grebena koji će se u nedjelju već protezati skoro do Grenlanda. Anticiklona će sa svoje prednje strane povući hladniji zrak i poslati ga prema jugu Europe, gdje će se početi spuštati hladna fronta.
Stoga će već u nedjelju navečer te u noći na ponedjeljak na sjevernom Jadranu zapuhati bura uz jačanje, piše RiMeteo.
Što se oborine tiče, već u nedjelju poslijepodne može biti mjestimične slabe kiše u PGŽ, a s padom temperature zraka do kasnih večernjih sati u Gorskom kotaru kiša će prijeći u snijeg.
Kako ponedjeljak bude odmicao bivat će sve hladnije pa se u večernjim satima ponedjeljka očekuje spuštanje snježne granice i na 200 ili 300 metara nad morem, što bi rezultiralo padanjem snijega i na dijelu sjevernog Jadrana, uz mogućnost mjestimičnog formiranja tanjeg pokrivača ili tek bijeljenja podloge.
Utorak bi trebao također proći u znaku snježnih oborina u Gorskom kotaru, ali i na obalnom dijelu sjevernog Jadrana te najvišim predjelima Krka i Cresa, a dojam hladnoće dodatno će pojačavati bura.
Najavljena situacija podložna je promjeni, i zato ju ne treba shvaćati kao gotovu prognozu, posebno jer je snijeg na sjevernom Jadranu jako teško prognozirati na ovako udaljen period (više od tri dana), piše RiMeteo.