U sklopu projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture, na Trgu Ivana Klobučarića u Rijeci postavljena su tri drvena paviljona za odmor i druženje prolaznika.
Postavljanje paviljona na Klobučarićevom trgu označava početak javnih aktivnosti projekta “Šašavi Klobučar” kroz koji udruga Urbani separe u narednim mjesecima ovaj javni gradski prostor, koji služi kao improvizirano dječje igralište, želi oplemeniti zelenilom i dodatnim sadržajima za ugodniji boravak prolaznika i stanovnika ovog dijela grada.
Svečano “otvaranje” paviljona, koji će na trgu trajno ostati, planirano je za utorak 14. srpnja, događanjem pod nazivom “Ispred Tesle”. Program će započeti će u 19 sati radionicom žongliranja Marka Klauna te se u 21.30 nastaviti Slučajnim kinom, projekcijom dokumentarca “Djeca tranzicije” redatelja Matije Vukšića, u organizaciji udruge LFF.
Dva dana kasnije na trgu će biti otvoreno i četvrto izdanje Festivala Tobogan, a do listopada će se tamo održati i drugi javni programi te tribina o funkciji i budućnosti ovog prostora.
Paviljoni koji od danas stoje na Klobučarićevom trgu izrađeni su u sklopu Skupa europskih studenata arhitekture (European Architecture Students Assembly, EASA) koji je 2018. godine u Rijeci ostavio brojne tragove, kao dio programskog pravca Slatko i slano Rijeke 2020 – Europske prijestolnice kulture.
Podsjećamo prvi drveni paviljoni u lipnju već postavljeni u Ulici Erazma Barčića. Sam pak projekt “Šašavi Klobučar” osmišljen je kako bi se pozornost skrenula na “šašavu” situaciju u kojoj se navedeni trg nalazi već više od 20 godina. Od 2016. godine, kada je donesena odluka da se nova gradska knjižnica neće graditi na Klobučarićevom trgu već u kompleksu Rikard Benčić, prostor nije pronašao drugu namjenu.
Ovo je jedno od rijetkih mjesta u centru grada na kojem se okupljaju kvartovska djeca koja pored ove površine za igru na raspolaganju imaju još i jedno omanje igralište. Stoga je cilj projekta oplemeniti i zazelenjeti prostor i time ga učiniti ugodnijim za boravak, tijekom ljeta ga popularizirati kulturnim programima te završno na njemu organizirati javnu tribinu o njegovoj budućnosti.
Film koji će 14. srpnja biti prikazan u sklopu programa Slučajno kino, “Djeca tranzicije” (2014., 81′), prati odrastanje Davida, Natalije, Lane i Marte. Nakon izvrsnog nastupa pred skautima nogometnog kluba Barcelona, 8-godišnji David, kojeg su mediji prozvali Messijem iz Slavonskog Broda, nestrpljivo očekuje pozivnicu za La Masiju. Oko tog nepostojećeg komada papira izgrađeni su snovi o budućnosti Davida, ali i cijele njegove peteročlane obitelji. Jedanaestogodišnja Natalija dolazi iz skromnog okruženja, ne posjeduje smartphone i druge pomodne stvari pa ju kolege u razredu maltretiraju i primorana je promijeniti školu. Šestogodišnja Lana provodi dane presvlačeći se, šminkajući, plešući i igrajući igrice na mobitelu, dok je petnaestogodišnjoj Marti tinejdžersko doba ispunjeno vršnjačkim nasiljem u školi i na društvenim mrežama postalo neizdrživo. Film o okruženju koje stvaramo za zajedničku budućnost djece pita, kako izgledaju sretno djetinjstvo i zdravo odrastanje i jesu li mogući u društvu koje još nije zakoračilo u vlastitu zrelost?