SMRDI, SMRDI!

“I MENI MARIŠĆINA SMRDI” U tijeku prosvjed mještana Viškova zbog smrada na odlagalištu otpada

Ilustracija (Arhiva)

Zbog nesnosnog smrada koji se širi iz Županijskog centra za gospodarenje otpadom Marišćina – danas još jedan prosvjed

U tijeku je još jedan prosvjed mještana Viškova, Marčelja i okolice zbog smrada na odlagalištu otpada.

Mještani Marčelja i drugih mjesta u blizini Županijskog centra za odlaganje otpada Marišćina organizirali su u subotu od 9 sati prosvjed pred ulazom u taj centar, upozoravajući još jednom na otežane životne uvjete zbog smrada i zagađenja.

Photo: Goran Kovacic/PIXSELL

Očajni mještani od nesnosnog smrada deponija, kažu, ne da se živjeti.

“Strašno… To vam se jednostavno ne da opisati! Toliko to smrdi”, kazala je jedna mještanka.

Photo: Goran Kovacic/PIXSELL

Prosvjedni skup žitelja Marčelji i okolice je reakcija na izvješće Nastavnog zavoda za javno zdravstvo naručeno od strane Ekoplusa o evidentiranim trovanjima i visokim koncentracijama velikog broja kancerogenih spojeva.

Photo: Goran Kovacic/PIXSELL

Ljeti se na ovom deponiju dnevno iskrcava i obrađuje 400 tona smeća iz cijele županije. Smrad je i dalje prisutan svaku večer, tvrde ugroženi, a s druge starne tvrtka Ekoplus uvjerava ih da je sve daleko povoljnije nego im se čini.

Photo: Goran Kovacic/PIXSELL

Jedna od organizatorica prosvjeda Davorka Simčić istaknula je da stanovnici okolnih mjesta godinama trpe smrad iz Marišćine te da se njegov intenzitet i dalje ne smanjuje, nego je vrlo intenzivan tijekom ljeta, ujutro i navečer. “Naše strpljenje je na kraju”, naglasila je.

Photo: Goran Kovacic/PIXSELL

Simčić je navela i da se pokazalo da su i djelatnici ŽCGO izloženi trovanju, kao i mještani. Istaknula je da su ovoga puta pozvali i političare, kako bi se izborili za građane okolice Marišćine u okviru svojih nadležnosti.

“Želimo da dignu glas za nas u Hrvatskom saboru, da Sabor postane bojišnica protiv Marišćine”, navela je.

Photo: Goran Kovacic/PIXSELL

Od ministra zaštite okoliša traže da se hitno zatvori ŽCGO Marišćina.

 

Podsjetimo, iz Kriznog eko stožera Marišćina prije mjesec dana objavili su priopćenje u kojem ističu kako je sada i znanstveno dokazano da su smradovi s Marišćine – otrovi!

Photo: Goran Kovacic/PIXSELL

“Svjedoci smo da su kontrolna mjerenja na mjernoj postaji Pogled kraj Marišćine godinama očitavala pokazatelje zagađenja okoliša sumporovodicima i lebdećim česticama. Nažalost, mjerna postaja Pogled mjeri samo nekoliko parametara, a iz tih nekoliko parametara se je godinama moglo dokazati da je okolno stanovništvo Centra za gospodarenje otpadom Marišćina izloženo znatnim zagađenjem odnosno trovanjem. Iako to nije javno objavljeno, TD Ekoplus d.o.o. je od Nastavnog zavoda za javno zdravstvo naručio Izvještaj o ispitivanju kemijskih čimbenika u okolišu ŽCGO Marišćina. Izvještaj je odrađen na lokaciji ŽCGO Marišćina te su mjerenja pokazala da je prostor ŽCGO Marišćina kontaminiran otrovima te se preporučuju ograničenja u radu djelatnika te nošenje obavezne zaštitne opreme.”, ističu prosvjednici.

Photo: Goran Kovacic/PIXSELL

 

Još jedna organizatorica prosvjeda Marina Gratton Gulin navela je da mještani već devet godina trpe život s drugom kategorijom kvalitete zraka, a po Ustavu imaju pravo na bolje uvjete života. Pročitala je odgovor Ureda Predsjednika RH na njihov dopis, u kojem su upoznali predsjednika sa stanjem oko Marišćine. U dopisu Ureda Predsjednika stoji da on nema ovlasti izravno postupati u ovakvom slučaju, ali se ističe da nitko ne smije biti zapostavljen ili građanin drugog reda kao i da građani imaju pravo na dostojanstven život.

Photo: Goran Kovacic/PIXSELL

Od političara na skupu su govorili saborski zastupnici Mosta nezavisnih lista Marin Miletić i Zvonimir Troskot. Miletić je ustvrdio da Primorsko-goranska županija pokazuje da im čovjek nije bitan. Založio se za hitno zatvaranje ŽCGO Marišćina. Naglasio je da je nedopustivo “igranje ping-ponga s ovim pitanjem između minstarstva, županije i gradova”. Troskot je naveo da problem ovog centra nije samo smrad, nego je to i opasnost za izvorišta pitke vode na Rječini, u blizini.

Photo: Goran Kovacic/PIXSELL

Ovakav koncept zbrinjavanja otpada treba napustiti jer se i u drugim centrima, poput planiranog kod Karlovca, namjerava primijeniti isti način, rekao je.

HDZ-ov županijski vijećnik u skupštini Primorsko-goranske županije Dinko Beaković istaknuo je da se on sedam godina u skupštini zalaže za rješavanje problema Marišćine. “Situacija je alarmantna, ovo nije stvar politike nego života djelatnika centra i stanovnika”, rekao je.

Photo: Goran Kovacic/PIXSELL

Županijski vijećnik SDP-a Marko Mataja Mafrici naglasio je da je na posljednjoj sjednici skupštine jednoglasno odlučeno da se nalaže Nastavnom zavodu za javno zdravstvo PGŽ da sustavno izmjeri utjecaj Marišćine na zdravlje građana te da se od nadležnog ministarstva zatraži stvaranje uvjeta za zatvaranje Marišćine. Potrebno je tražiti odgovarajuće alternativno rješenje za odlaganje otpada, a ono je svakako vezano uz primarnu selekciju otpada, rekao je Mataja Mafrici.

Photo: Goran Kovacic/PIXSELL

Vanja Zaharija iz Radničke fronte založio se za uvođenje sustava u kojem je najbitnije odvanje otpada i kompostiranje. “Ovo je ekološka bomba koja se događa zbog politike”, ustvrdio je.

Prosvjedni skup, na kojem je sudjelovalo dvjestotinjak građana, trajao je nešto manje od sat vremena.

Photo: Goran Kovacic/PIXSELL
Photo: Goran Kovacic/PIXSELL
Photo: Goran Kovacic/PIXSELL
Photo: Goran Kovacic/PIXSELL
Photo: Goran Kovacic/PIXSELL

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari