Europska agencija za lijekove potvrdila je u srijedu da se napad dogodio te da ga policija istražuje.
Izvršna direktorica Europske agencije za lijekove (EMA) Emer Cooke kazala je u četvrtak da se kibernetički napad na agenciju nije odrazio na njezin rad na ocjeni cjepiva protiv covida-19.
Američki proizvođač lijekova Pfizer i njegov njemački partner BioNTech kazali su u srijedu da se u kibernetičkom napadu na Europsku agenciju za lijekove “nezakonito pristupilo” dokumentima koji se odnose na razvoj njihova cjepiva protiv covida-19.
Europska agencija za lijekove potvrdila je u srijedu da se napad dogodio te da ga policija istražuje.
„Bili smo meta kibernetičkog napada u zadnjih nekoliko tjedana”, kazala je Cooke u četvrtak na saslušanju u Europskom parlamentu.
„Uvjeravam vas da se to neće odraziti na vremenske rokove za isporuku cjepiva i da smo u potpunosti funkcionalni”, kazala je.
Povezani sa Sjevernom Korejom?
Pfizer i BioNTech kazali su da misle da osobni podaci sudionika kliničkih ispitivanja nisu kompromitirani.
EMA je objavila da će odlučiti o mogućem uvjetnom odobrenju cjepiva koje su razvili Pfizer i BioNTech do 29. prosinca.
Kibernetički napadi na zdravstvene ustanove pojačali su se tijekom pandemije covida-19 jer hakeri iz redova špijuna do kriminalaca nastoje doći do najnovijih spoznaja o koronavirusu.
Reuters je ranije dokumentirao kako su hakeri povezani sa Sjevernom Korejom, Iranom, Vijetnamom, Kinom i Rusijom bili optuživani za pokušaj krađe informacija o virusu SARS-CoV-2 i mogućem liječenju, prenosi HINA.
Vijesti.hr