LOŠE ISKUSTVO

Žena optužuje KBC Rijeka: ‘Morala sam pobaciti a dobila sam užasnu uputu!”; Ravnatelj KBC-a: “Žalim zbog ovoga, zatražio sam žurna očitovanja”

Uslijed dijagnoze, kod koje plod najčešće umire već tijekom trudnoće, liječnici je, kako navodi, puštaju doma uz usmenu preporuku – ili da čeka termin poroda ili da ode u Sloveniju i plati 5.000€ za postupak koji se, kako kasnije doznaje, u Hrvatskoj uredno obavlja.

Nakon 23 tjedna školske trudnoće, mladi par iz Ičića neposredno uoči Božića doznaje najgoru moguću vijest.

„Dolazim na pregled kod ginekologa koji mi govori da ne vidi djetetovu glavu“, počinje svoju tešku priču Zorica. „Da mu je čudno i da mu se to još nije desilo u karijeri, da ja trebam ići u KBC Rijeku na anomaly scan i daje mi uputnicu, piše Dnevnik.hr

Zaprimaju me i govore mi da dijete ima anomaliju nespojivu sa životom i da se prognozira smrtni ishod. Najčešće umiru već i tijekom trudnoće. Ukoliko se rode, prežive par dana. Nije sposobno samo stalno disati, nema razvijen veliki mozak“, priča.

Nakon prvog šoka, uslijedio je novi. Pozivajući se na zakon, liječnici im, kako navodi, „u povjerenju“ daju preporuku za koju, kako kažu, ne bi smio postojati pisani trag.

„Na moje ‘što sad’ mi navode da odem u Sloveniju, daju mi jasne upute koja je klinika i koji je broj, ali ne zapisanim putem nego usmeno da to ne ostane nigdje pisani trag jer to ne smiju kao reći. Inducirani porod ili porođaj se ne može obaviti u Hrvatskoj. Imate u Sloveniji, tamo je liberalnija država i tamo je to dozvoljeno nakon 22. tjedna“, prepričavaju.

Tako je izgledalo i otpusno pismo – tek jednom rečenicom da dijete nema šanse preživjeti, a kao preporuka i terapija naveden je – razgovor s pacijenticom.

U tom trenutku sve im je kažu bilo teško prihvatiti. Od same dijagnoze, do mogućnosti da još nekoliko mjeseci čekaju termin poroda u Hrvatskoj.

Tvrde da su zatražili i treće mišljenje, unutar KBC-a Rijeka, kod doktora koji je stao iza svojih kolega, a drugačiju preporuku nisu dobili ni od ginekologa primarne zdravstvene zaštite.

Raspitujući se za mogućnost subvencije postupka u Sloveniji, dobivaju savjet da kontaktiraju Petrovu bolnicu u Zagrebu, i tada doznaju kako se takav postupak može uredno napraviti i u Hrvatskoj. Sve što im je u Rijeci uskraćeno, u Zagrebu nije bilo – zbog dijagnoze nespojive sa životom, etičko povjerenstvo odobrilo je prekid trudnoće, a slučaj je sablaznio zagrebačke kolege, piše Dnevnik.hr

„Po meni je to potpuno neshvatljivo, nerazumljivo s ljudske i profesionalne strane“, rekao je za Provjereno dr. Gordan Zlopaša iz Klinike za ženske bolesti i porode KBC-a Zagreb.

Izjava ravnatelja riječkog KBC-a

O svemu se oglasio i ravnatelj riječkog KBC-a, Alen Ružić, a njegovu izjavu prenosimo u cijelosti:

“Prije svega iskreno žalim zbog slučaja o kojem nisam imao saznanja prije novinarskog upita Nove TV u subotu, 20. veljače 2021.

Istog dana sam tražio uvid u medicinsku dokumentaciju iz koje je vidljiva dijagnoza, ali bez pisanih preporuka za postupanje nakon postavljanja dijagnoze.

Pacijentica je imala pravo na zdravstvenu zaštitu, a KBC Rijeka ima i stručno tijelo, dvostupanjsko Povjerenstvo za prekid trudnoće koje odlučuje o specifičnim slučajevima.

Odmah u nedjelju sam zatražio žurna očitovanja, a u ponedjeljak, 22. veljače 2021. sam pokrenuo propisani interni postupak za utvrđivanje eventualnih nepravilnosti koji je u tijeku.

Želim na kraju dodati da u KBC Rijeka niti jedan liječnik nije iskazao priziv savjesti,” kazao je Alen Ružić.

Cijelu priču, koja donosi i reakciju novog šefa riječkog KBC-a, pogledajte u večerašnjem Provjerenom.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari