POLICIJA UPOZORAVA

Važno! Dobijete li ovakav SMS od banke ni u ludilu ga ne otvarajte. Skupo ćete platiti!

Foto: Unsplash

Banka je djevojku obavijestila o sumnjivim transakcijama na njenom bankovnom računu

Vukovarsko-srijemska policija zabilježila je novi slučaj računalne prijevare putem krivotvorene mrežne stranice banke.

Naime, 24-godišnjakinja iz Gunje podnijela je kaznenu prijavu u kojoj navodi kako je u ponedjeljak na mobitel primila sms poruku, koja joj se činila kao vjerodostojna poruka njene banke, sa zahtjevom za ažuriranje aplikacije internet bankarstva, pišu Vijesti.hr

Otvorila je poveznicu u poruci koja je vodila na naizgled vjerodostojnu web stranicu banke, gdje je potom upisala svoje osobne i financijske podatke te bankovne vjerodajnice koje je autorizirala otiskom prsta.

Nedugo zatim, banka ju je obavijestila o sumnjivim transakcijama na njenom bankovnom računu s kojeg je isplaćen iznos od više tisuća kuna te je shvatila da je prevarena, priopćila je Policijska uprava vukovarsko-srijemska.

Protiv počinitelja policija će nadležnom državnom odvjetništvu podnijeti kaznenu prijavu za kazneno djelo Računalna prijevara.

Policija poziva građane na pojačan oprez prilikom davanja svojih osobnih i financijskih podataka i upućujemo da se informiraju o različitim vrstama internetskih prijevara i kako se od njih zaštititi.

Ova vrsta prijevare započinje porukom s nepoznatog broja ili e-poštom koja naizgled dolazi od banke i obično sadrži poveznicu koja vodi na lažnu stranicu banke, gdje će tražiti da otkrijete svoje osobne i financijske podatke.

Kako prepoznati da se radi o lažnoj stranici banke?

Lažne stranice banaka izgledaju gotovo identično njihovim pravim stranicama. Na takvim stranicama često će iskočiti prozor koji traži da unesete bankovne vjerodajnice. Stvarne banke ne koriste takve prozore.

Ovakve stranice često prikazuju:

  • Hitnost – takve poruke nećete pronaći na pravim stranicama banke
  • Skočni prozori – obično se koriste za prikupljanje osjetljivih informacija od vas. Nemojte kliknuti i unijeti osobne podatke na takve prozore
  • Loš dizajn – budite posebno oprezni sa stranicama koje imaju čudan dizajn ili pogreške u pravopisu i gramatici.

Što možete učiniti?

Nikada nemojte kliknuti na poveznice u porukama u kojima se tvrdi da vode do stranice vaše banke.
Uvijek upišite vezu ručno ili koristite postojeću vezu s popisa “favorita”.
Koristite preglednik koji omogućuje blokiranje skočnih prozora.
Ako vam treba skrenuti pozornost na nešto važno, banka će vas na to upozoriti kada pristupite svom online računu.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari