VIJESTI IZ NESVIJESTI

Kimov režim zna kako je izbila epidemija covida u S. Koreji: ‘Vojnik i dijete su dirali izvanzemaljske predmete…’

Foto: Net.hr

Sjeverokorejske vlasti tvrde kako je epidemija koronavirusa kod njih počela jer su vojnik i dijete dirali ‘izvanzemaljske predmete’ u blizini granice s Južnom Korejom

Vlasti u Sjevernoj Koreji tvrde da su identificirale izvor epidemije koronavirusa, kojeg zbog nedostatka kapaciteta za testiranje, najčešće nazivaju groznicom. Ističu kako se zaraza proširila zbog toga jer su građani dirali “izvanzemaljske predmete” u blizini granice s Južnom Korejom, prenosi Net.hr.

Državna medijska kuća KCNA izvijestila je da su “18-godišnji vojnik po imenu Kim i petogodišnji dječak po imenu Wi stupili u kontakt s izvanzemaljskim predmetima na brdu oko vojarni i stambenih četvrti u Ipho-riju početkom travnja.”

VIDEO DANA:

Obojica su kasnije dobila simptome re su bili pozitivni na testiranju na koronavirus, Sky News prenosi napise sjevernokorejske agencije. Ipho-ri je grad na istočnoj obali blizu granice s Južnom Korejom.

“Rezultati istrage pokazali su da je nekoliko osoba, koje su sredinom travnja došle iz područja Ipho-rija u okrugu Kumgang u provinciji Kangwon, u glavni grad imalo temperaturu, a među njihovim kontaktima zabilježen je nagli porast slučajeva groznice”, piše KCNA.

Letci, humanitarna pomoć i covid

Sjevernokorejci su upozoreni da se “oprezno bave izvanzemaljskim stvarima koje dolaze vjetrom, drugim klimatskim pojavama i balonima u područjima duž crte razgraničenja i granice”. Naime, prebjezi iz Sjeverne Koreje i aktivisti iz Južne Koreje često su letjeli balonima preko granice, noseći letke i humanitarnu pomoć.

Južna Koreja je to zaustavila 2020. godine navodeći sigurnosne razloge. Sada tvrde da “ne postoji mogućnost” da COVID-19 uđe u Sjevernu Koreju putem inficiranih balona s njezine strane granice.

Odbili pomoć iz inozemstva

Osim otkrivanja potencijalnog uzroka izbijanja epidemije, sjevernokorejske vlasti tvrde da zaraza jenjava. No, ta je tvrdnja diskutabilna, jer zbog nedostatka testova, vlasti prijavljuju samo ljude sa simptomima groznice, umjesto da prijavljuju zarazu covidom-19. Od kraja travnja do prošloga petka zabilježeno je ukupno 4,74 milijuna osoba s groznicom. Prema posljednjim podacima, aktivno je 4570 slučajeva.

Brojne su zemlje ponudile pomoć u obliku donacija cjepiva i medicinske opreme. Sjedinjene Države su se također uključile u inicijativu, što je izazvalo žestoku reakciju Pjongjanga.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari