Prema nekim procjenama u 2024. očekuje se novih 100.000 blokiranih
Više od 230 tisuća blokiranih građana živi u agoniji kojoj se ne vidi kraja, a zabrinjava konstantni rast onih koji su u dugotrajnoj blokadi. U idućoj se godini očekuje novih 100 tisuća blokiranih, javlja RTL.
U dugotrajnu blokadu kao i mnoge, Ljiljanu Dragić gurnuo je kredit u švicarcima.
“Dosta se teško uopće izvući iz tog dužničkog ropstva, jako je teško jer vi cijelo vrijeme pretačete iz šupljeg u prazno i uvijek vam fali negdje. Recimo za račun od 80 kuna, vi dobijete ovrhu od 1000 kuna i taj novac ljudima fali”, kaže Ljiljana koja je u blokadi već 14 godina.
“Ja sam u principu u osobnom stečaju, već treća godina – ne ovom preko FINA-e, nego ovom preko suda. Imam još dvije godine i nadam se da će onda biti kraj cijeloj toj agoniji”, navodi.
Ponovno zaduživanje
“Ako radnik ima 4000 kuna neto plaću, 3000 kuna ide na zaštićeni račun, a na tisuću kuna FINA provodi ovrhu i iz toga se naplaćuju vjerovnici”, pojašnjava Ante Vidović, profesor na Visokoj školi za financijski menadžment.
“Što možemo, možemo se ponovno zaduživati – što nije nikakva opcija jer će i to doći na naplatu. Veliki broj blokiranih građana je upao u probleme jer su se zaduživali u trenutku kada nisu imali”, kaže Sarajko Baksa, dopredsjednik Udruge blokirani tvrdi.
Ekonomski stručnjak Mladen Vedriš kaže kako nije dovoljno donijeti jedan paket i reći – sad je stvar gotova. „Ako se zaista ostvari prognoza da prema kraju godine idemo u veće probleme onda se mora naći i snažniji odgovor i pomoći svim, i građanima i poslovnom sektoru”, istaknuo je, prenosi Net.hr.