Premda na brodu nema ljudi, Orion će nositi simuliranu tročlanu posadu – jedna muška i dvije ženske lutke koje će biti opremljene senzorima za mjerenje razine radijacije i drugih stresova koje bi astronauti doživjeli
Nakon što prva dva pokušaja nisu uspjela, NASA je danas rano ujutro lansirala svoju novu megaraketu s floridskog Cape Canaverala na Mjesec.
Već je jučer Mike Sarafin, voditelj odgađane misije Artemis 1 iz sjedišta NASA-e poručio:
“Čini se da je stiglo naše vrijeme. Nadamo se da će to biti u srijedu.”
Misija Artemis 1, šestotjedni probni let bez astronauta, prvi je korak u planovima američke svemirske agencije koja na Mjesecu kani uspostaviti dugoročnu lunarnu koloniju kao odskočnu dasku za još ambicioznija buduća putovanja s ljudskom posadom prema Marsu.
Riječ je o testnom prvom putovanju goleme dvostupanjske rakete Space Launch System (SLS) i njezine kapsule Orion bez posade.
Premda na brodu nema ljudi, Orion će nositi simuliranu tročlanu posadu – jedna muška i dvije ženske lutke koje će biti opremljene senzorima za mjerenje razine radijacije i drugih stresova koje bi astronauti doživjeli.
Proglašena najsnažnijom i najkompleksnijom raketom na svijetu, SLS predstavlja najveći novi vertikalni lansirni sustav koji je američka svemirska agencija izgradila otkako je Saturn V letio tijekom programa Apollo na Mjesec šezdesetih i sedamdesetih godina.
Nazvan po Apolonovoj sestri blizanki iz starogrčke mitologije novi svemirski program razvijen je 50 godina nakon što su ljudi posljednji put kročili na Mjesečevo tlo.
Prvi put u povijesti bit će žena na poziciji direktorice koja je zadužena za lansiranje jedne svemirske letjelice. Riječ je o Charlie Blackwell-Thompson koja će nadgledati lansiranje i odraditi tradicionalno odbrojavanje prilikom polijetanja u sklopu svemirske misije Artemis I.
Polijetanje je odrađeno manje od tjedan dana nakon prolaska uragana Nicole, koji je raketa uspješno izdržala u vanjskome prostoru na lansirnoj rampi.
Bila su određena i dva rezervna datuma za lansiranje – 19. studeni i 25. studeni, ali za to ipak nema potrebe.
Predviđeno trajanje misije je ukupno 25 i pol dana sa spuštanjem u Tihi ocean 11. prosinca.
NASA računa na uspješnu misiju nakon što je više od desetljeća razvijala SLS raketu. Do kraja 2025. kani uložiti više od 90 milijardi dolara u svoj novi lunarni program. Artemis 2 trebao bi biti poput reprize prve misije, no ovaj put s astronautima, a realizacija se očekuje u 2024. godini, prenosi danas.hr.