Građani plaćaju i kunama i eurima. Više u video prilogu
Drugi je dan nove godine i eura ali prvi radni u eurozoni. Hrvatska se nakon gotovo 30 godina oprašta od kune. Euro je nova službena valuta, ali kunama se možemo koristiti do 14. siječnja.
Novinarska ekipa Kanala Ri provjerila je kako su se s eurom snašli trgovci, ugostitelji, ali i građani.
Cijene namirnica na riječkoj placi izražene u eurima. Drugi dan od uvođenja nove valute, građani ali i prodavači se privikavaju.
“Prvo, jako je malo ljudi. Puno manje nego sam mislila. Ovo što je bilo, ja sam se iznenadila – jako su ljubazni, nisu nervozni, dogovorimo se: hoćete u kunama, hoćete u eurima…”, svjedoči Gordana, prodavačica na riječkoj tržnici.
Radi lakšeg snalaženja, na štandu je postavljena tablica kunskih vrijednosti eurocenata.
I dok su se neki građani odmah snašli, drugima je teže.
Do 14. siječnja građani mogu plaćati u kunama. Trgovci i drugi pružatelji usluga ostatak im vraćaju u eurima, a iznimno mogu i u kunama.
U poznatom riječkom kafiću jutros se kava plaćala u dvije različite valute.
“Pripremili smo dovoljno sitnih eura, mislim da je OK. Ljudi su malo zahtjevniji no inače, zbunjeniji su, neko novo iskustvo. Učimo se svi zajedno. Rekao bih da većina još plaća u kunama, rješavaju se kuna, kovanica. Programer nam je omogućio da nam je lako raditi – ubacimo iznos kuna i dobijemo iznos koji moramo vratiti u eurima.”, kaže ugostitelj Dejan Alpeza.
Do kraja godine u bankama, Fini i Hrvatskoj pošti moguće je mijenjati kune u eure bez naknade. Do tada traje i dvojno iskazivanje cijena, donosi Kanal Ri.
Više u video prilogu!